Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
VAN (AA) - Başkale ilçesindeki kadınlar, yaptıkları basın açıklamasıyla Özgecan Aslan'ın katledilmesi kınandı.Kadınlar, Mersin'de üniversite...

VAN (AA) - Başkale ilçesindeki kadınlar, yaptıkları basın açıklamasıyla Özgecan Aslan'ın katledilmesi kınandı.

Kadınlar, Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın vahşice katledilmesini, ilçedeki belediye binası önünde yaptıkları açıklama ile kınadı.

Açıklamaya, Belediye Başkanı İhsan Güler, yardımcısı Ayla Tarhan, belediye kadın masası üyeleri ve erkekler de destek verdi.

Üzerinde öldürülen genç kadının fotoğraflarının bulunduğu dövizleri taşıyan kadınlar adına açıklamayı okuyan Belediye Sosyoloğu Sezgin Sadak, şunları ifade etti:

"Erkek şiddeti sokaklara, yerlerine, toplu taşıma araçlarına ve tüm kamusal alanlara yayıldı. Hiçbir önlem alınmadığı için Türkiye 'de kadınlar her gün şiddet, taciz, tecavüz, cinayet tehdidi altında yaşamak zorunda bırakılıyor. Mahkemelerin erkeklik indirimi vermek için yarıştığı, toplumun tüm bu yaşanılanları normalleştirdiği, basının haberleri failin gerekçeleriyle sunduğu Türkiye'de, erkek şiddetinden, kadın katliamından kim sorumlu. 'Çocuklarınıza çığlık atmayı öğretin' diyen ya da mahkemelerde direnmediği için neredeyse suçlu bulunan, Özgecanları katledenleri değil kadınların kıyafetini sorgulayan erkek egemen zihniyetten hesap soruyoruz. Tüm kamusal alanlarda özgürce yaşamak istiyoruz."

Artık tek bir kadının daha şiddet görmesine, katledilmesine tahammüllerinin kalmadığı belirten Sadak, kadınların erkek adaleti değil gerçek adalet istediğini kaydetti.

Açıklama sırasında "kadına uzanan eller kırılsın" sloganları atıldı.