Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Özgecan Aslan'ın öldürülmesi, Van'daki bazı siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve lise öğrencileri tarafından protesto edildi

VAN (AA) - Özgecan Aslan'ın öldürülmesi Van'da protesto edildi.

AK Parti Van İl Başkanlığı tarafından Dabbağolu Park'ında düzenlenen eyleme, "Kadınlar size Allah'ın emanetidir", "Evde, işte, sokakta kadına şiddete son", " Kadın cinayetleri son bulsun", "Sessiz kalma suça ortak olma", "Özgecan'lar ölmesin", "Yasta değil isyandayız", "İdam istiyoruz" ve "3 yanlış 1 doğruyu götürdü" yazılı pankart ve dövizlerlerle katılan vatandaşlar, Hz. Ömer Camisi avlusuna kadar yürüdü.

Yakalarına Özgecan Aslan'ın fotoğrafını takan vatandaşlar, slogan atıp Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.

AK Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı üyesi Kübra Polat, yaptığı açıklamada, tüm annelerin, evden çıkan çocuklarını hayır dualarıyla uğurladığını belirterek, Özgecan Aslan'ın annesinin de kızını dualarla uğurladığını söyledi.

Özgecan'ı öldüren kişinin, ailesini, kendilerini, ülkeyi büyük bir üzüntüye, kedere boğduğunu belirten Polat, "Özgecan'ın vicdandan, merhametten yoksun insanlar tarafından alçakça ve hunharca öldürülmesi hepimizi derinden üzmüştür. Özgecan hepimizin canıydı. Özgecan'ın da hepimiz gibi hayalleri vardı. Onun canına kasteden onun hayallerini, umutlarını söndüren vicdansız katillerin en büyük cezayla cezalandırılacağına inanıyoruz" diye konuştu.

İl Başkanı Zahir Soğanda ise yıllardır işlenen cinayetler nedeniyle çok sayıda Özgecan'ın kaybedildiğine dikkati çekerek, "Biz 'cennet annelerin ayakları altındadır' denilen ve bunu şiar edinen bir dinin mensubuyuz" ifadesini kullandı.

CHP Kadın Kolları İl Başkanlığı'ndan bir grup kadın da Beşyol Meydanı'nda bir araya gelerek, "CHP'li kadınlar Özgecan'ın yanındadır", "Tecavüz meşru ise idam haktır" ve "Kadın cinayetlerini lanetliyoruz" sloganları attı.

Cumhuriyet Caddesi'nden Sanat Sokağı'na kadar yürüyen kadınlar, burada basın açıklaması yaparak, Özgecan'ın öldürümesini protesto etti. 

Saadet Partisi İl Kadın Kolları ve Van Kardelenler Kadın Derneği üyeleri de yaptıkları açıklamalarla, Özgecan'ın öldürülmesine tepki gösterdi.

-Lise öğrencileri, "Özgecan" için yürüdü

Van Gölü Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde okuyan bir grup öğrenci, okullarından Sanat Sokağı'na kadar yürüyerek, Özgecan'ın öldürümesini protesto etti.

Anadolu Öğrenci Birliği Van Şubesi üyelerinin Türkçe ve Kürtçe dövizler taşıdığı eylemde öğrenciler adına konuşan Muhammed Azdir, Özgecan Aslan katliamının sadece bir emsal olduğunu, ülkede Özgecan gibi nice masum canların katledildiğini söyledi.

Sorumlu kişi ve makamların sorumlulklarını yerine getirmedikçe söz konusu katliamların son bulmayacağını dile getiren Azdir, bir daha cinayetlerin yaşanmamasını temenni etti.