Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu Üyesi Hülya Korkmaz, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle ilgili davaya müdahil olacaklarını bildirdi

VAN (AA) - Van Barosu, Özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle ilgili davaya müdahil olacak.

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın Mersin'in Tarsus ilçesinde öldürülmesini protesto etmek için Adalet Sarayı önünde bir araya gelen avukatlar adına açıklama yapan Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu Üyesi Hülya Korkmaz, olayla ilgili açılacak davaya müdahil olacaklarını söyledi.

Özgecan Aslan'ın ailesinin yaşadığı acıyı paylaştıklarını belirten Korkmaz, "Ülkemizde her yıl, her gün, her saat yeni Özgecanlar katledilmektedir. Devlet tarafından önlem alınmadığı gibi olayların gerçekleşmesi sonucunda caydırıcı ceza ve yaptırımlar da uygulanmamaktadır. Özgecan'ın yası halen devam ederken 'haksız tahrik' ve 'iyi hal' indirimi uygulanarak cezalar istenmektedir" dedi.

Kadına yönelik şiddetin azalmasını umut ettikleri bugünlerde her gün yeni bir şiddet haberiyle karşı karşıya kaldıklarına dikkati çeken Korkmaz, "Son günlerde sosyal paylaşım sitelerinde kadını hedef alan ve toplumda kutuplaşmalara sebebiyet veren Nihat Doğan ve Cemile Bayraktar'ın söylem ve yazılarını kınıyor, idam veya intikam değil gerçek adalet istiyoruz. Özgecan Aslan'ın ceza dava dosyasının takipçisi olacağımızı buradan duyuruyoruz" ifadelerini kullandı.