Vadide mahsur kalan kaçakları Mehmetçik kurtardı

Vadide mahsur kalan kaçakları Mehmetçik kurtardı
Vadide mahsur kalan kaçakları Mehmetçik kurtardı
- İran sınırından yasa dışı yollarla Türkiye'ye giriş yapan ve Van'ın Başkale ilçesindeki bir vadide yollarını kaybettikleri için mahsur kalan 22'si çocuk, 25'i kadın 75 Afganistan uyruklu kaçak, askerler tarafından kurtarıldı

VAN (AA) - Türkiye 'ye yasa dışı yollarla giriş yapan ve Van'ın Başkale ilçesindeki bir vadide mahsur kalan 75 Afgan kaçak, Mehmetçik tarafından kurtarıldı.

Alınan bilgiye göre, Türkiye- İran sınırının güvenliğini sağlayan Başkale 3. Hudut Tabur Komutanlığı Öndersert Hudut Bölük Komutanlığı ekipleri, termal kameralarla keşif ve gözetleme faaliyeti yürütürken bir grubun ülkeye izinsiz girdiğini belirledi.

Kaçakların sınır hattındaki bir vadide, yollarını kaybettikleri için mahsur kaldığını tespit eden Mehmetçik, bölgeye operasyon düzenledi.

Bölgeye yaya olarak hareket eden askerler yaklaşık 1 saat sonra 22'si çocuk , 25'i kadın 75 Afganistan uyruklu kaçağa ulaştı. Soğuktan etkilenen kaçaklara battaniye dağıtan askerler, kaçakları karakola getirerek, yemek, çay ve süt ikramında bulundu.

Başkale Devlet Hastanesindeki sağlık kontrolünün ardından yatılı ilköğretim bölge okulunun yatakhanesinde misafir edilen kaçakların, sınır dışı işlemleri için İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine gönderileceği öğrenildi.