Vakıflar Haftası

Vakıflar Haftası
Vakıflar Haftası
VAN (AA) - Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Vakıflar Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.Doğan, vakıfların, kültür ve medeniyetin gelişmesinde,...

VAN (AA) - Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Vakıflar Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Doğan, vakıfların, kültür ve medeniyetin gelişmesinde, toplumun huzur ve refaha kavuşmasında, toplumsal dayanışmanın en üst seviyeye çıkmasında önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Vakıfların, insanın yaşama, yaşatma ve iyilik duygusunun sonucu kurumlar olduğunu bildiren Doğan, "Vakfet, yaşa ve yaşat" ilkesi doğrultusunda, vakıf külliyeleriyle şehirlere ruh veren, hayır işleriyle sosyal dengeyi sağlayan, fakir ile zengin arasında köprü kuran vakıfların, eğitimden sağlığa, kültürden mimariye, şehircilikten sosyal hayata kadar bütün hayatı kapsayan en önemli müesseseler olduğunu kaydetti.

Doğan, yaşayan bir medeniyet olan vakıfların, aynı zamanda geçmişle gelecek arasında köprü vazifesi gördüğüne değinerek, şunları ifade etti:

"Vakıf, insan ile dünya , insan ile Allah arasında güçlü bir bağdır. İşte bu nedenle vakfetmeyi becermiş insanlar; inancımıza göre amel defterini açık tutmayı başararak hem kendisine hem de kurduğu müesseselerle çağları aşarak bütün insanlığa hizmet etmiş özel kişilerdir. Geçmişimizle ne kadar övünsek azdır. Çünkü bizler vakıf medeniyetinin mirasçılarıyız. Şanlı ecdadımız tarihin her döneminde ve ulaşabildiği her yerde iyilik, karşılıksız yardım, hayır medeniyeti tesis etmiştir. Hatta yabani hayvanlar ve göçmen kuşlar için bile vakfiyeler oluşturmuş, araziler ve geniş alanlar tahsis etmişlerdir. Ancak bize düşen, yüzyıllardır, yüce milletimize toplumsal, kültürel, ekonomik alanlarda türlü hizmetler sunan ve temelinde hayır duygusu ile insanlık sevgisi yatan vakıfları tanıtmak, bu anlayışı gelecek kuşaklara taşımak ve ebediyen yaşatmaktır. Unutulmamalı ki daha mutlu bir dünya, bu anlayışın güçlenmesiyle mümkündür."