Vali Taşyapan, Teknokent'i gezdi

Vali Taşyapan, Teknokent'i gezdi
Vali Taşyapan, Teknokent'i gezdi
VAN (AA) - Vali İbrahim Taşyapan, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Teknokent Anonim Şirketi'ni gezerek, yatırımcılarla toplantı yaptı.YYÜ'deki bulunan...

VAN (AA) - Vali İbrahim Taşyapan, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Teknokent Anonim Şirketi'ni gezerek, yatırımcılarla toplantı yaptı.

YYÜ'deki bulunan Teknokent'e gelen Taşyapan, burada YYÜ Teknokent Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necat Görentaş tarafından karşılandı.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal'ın da katıldığı programda, firmaları dolaşan Taşyapan, daha sonra firma sahipleriyle toplantı yaptı.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından gazetecilere açıklamada bulunan Rektör Battal, YYÜ Teknokent'in artık faaliyetine başladığını, müteşebbis ve bilim adamlarının yerlerini kurup Teknokent'te yerlerini aldıklarını belirtti.

Kısa sürede Teknokent'in  resmi açılışını yapacaklarını vurgulayan Battal, şöyle konuştu:

"Teknokentimiz yaklaşık 23 işlik içeren bir yapıya sahip. Bu 23 işlikten yaklaşık 19 işlik dolduruldu. Ayrıca bizim İran  Urumiye Üniversitesi'nden karşılıklı olarak teknokentlerde yer alma talebi geldi. Dolayısıyla bizde kabul ettik. Teknokentimizde bir işliğimizi de ofis olarak Urumiye Üniversitesi'ne tahsis ettik. Onlar da aynı şekilde kendi teknokentlerinde bize bir ofis tahsis edecek. Uluslararası düzeyde de bir ilişki kuracağız. Zaten üniversitemizin İran, Irak başta olmak üzere birçok ülkeyle bilimsel anlamda anlaşma ve protokolleri var. Bu protokoller çerçevesinde öğretim üyesi ve öğrenci değişimi var."

Teknokent'i biraz daha farklı konumda düşündüklerini ve sadece Van ile ilgili ARGE inovasyon çalışması yapılmayacağını ifade eden Battal, Teknokent'i bölge olarak değerlendirmek istediklerini, bu anlamda 3-4 üniversite ile görüşüp onlarında teknokentte yer almalarını istediklerini bildirdi.

Bunun sağlanması halinde bölgeye hitap edeceklerini kaydeden Battal, şunları anlattı:

"Teknokentteki firmaları, genel itibariyla tanıttık. Van'daki ARGE inovasyon çalışmalarını hızlandırmak, sanayici ve iş adamımıza yeni ufuklar açmak, üniversite ve iş adamı buluşmasını sağlamak için iş adamlarıyla projeler yapıp, iş adamlarına işlerini daha ileriye taşıma imkanı da vereceğiz. Teknokent ile Van'da ARGE ve inovasyon algısı çok üst düzeylere yükseldi. Bundan sonra değişik patentler alarak, üniversitemizin bilim ve iş camiasında tanınması sağlayacağız."

YYÜ Teknokent Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necat Görentaş ise YYÜ Teknokentin yapısı ile ilgili detaylı bilgiler verdi.