Valilik ve başsavcılık işbirliği protokolü imzaladı

Valilik ve başsavcılık işbirliği protokolü imzaladı
Valilik ve başsavcılık işbirliği protokolü imzaladı
VAN (AA) - Van Valiliği ile Van Cumhuriyet Başsavcılığı arasında, mahkemelerce haklarında kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılma kararı...

VAN (AA) - Van Valiliği ile Van Cumhuriyet Başsavcılığı arasında, mahkemelerce haklarında kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılma kararı verilen hükümlülerin, valilik, il, ilçe müdürlükleri ve kaymakamlıklarda ücretsiz çalıştırılması için işbirliği protokolü imzalandı.

Vali İbrahim Taşyapan ile Van Cumhuriyet Başsavcısı Savaş Düzgün tarafından imzalanan protokol kapsamında, hükümlüler, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından suçlarının niteliğine göre, valilik veya bağlı birimlere yönlendirilecek.

Suç işlenmesini engelleyici etkenleri güçlendirmek, hükümlülerin sosyalleşmelerini sağlamak, üretken, verimli ve sorumluluk taşıyan yaşam biçimine uyumlu hale getirilmesini sağlamak amacıyla başlatılan sistemin, imzalanan protokolle daha yaygın ve yararlı hale getirilmesi planlanıyor. 

Kamuya yararlı bir işte çalışma yaptırımının uygulanmasında saat hesabıyla çalıştırılacak hükümlülere, herhangi bir ücret ödenmeyeceği ve sigortalarının yaptırılmayacağı bildirildi. 

 Temizlik, bakım onarım, çevre düzenleme ve genel idari hizmetler gibi alanlarda çalıştırılacak hükümlülerin, kendilerine verilen hizmetlerini yerine getirip getirmediği Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından denetlenebilecek.