Valilikten kış lastiği takma uyarısı

Valilikten kış lastiği takma uyarısı
Valilikten kış lastiği takma uyarısı
VAN (AA) - Van Valiliği, sürücüleri kış lastiği takma konusunda uyardı.Valilikten yapılan açıklamada, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme...

VAN (AA) - Van Valiliği, sürücüleri kış lastiği takma konusunda uyardı.

Valilikten yapılan açıklamada, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın 27/11/2012 tarih ve 2012/KDGM-07/Denetim sayılı genelgesi ve Valiliğin 11/10/2015 tarih ve 2015/438 sayılı oluru ile 01.12.2015 tarihi itibari ile araçlara kış lastiği takma zorunluluğu getirildiği bildirildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

"Gerek şehirlerarası, gerekse ilimiz sınırlarında, merkez ve civar mahalleler arası yük ve yolcu taşımacılığı yapan tüm ticari araçlara, kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri ile kamyonet minibüs ve A türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillere, uygulama gereği kış lastiği takılması zorunludur. Kış lastiği takmadan yük ve yolcu taşımacılığı yapan tüm ticari araç sürücüleri, araçların yüklenmesine ilişkin ölçü ve tartı ve boyut ölçüm toleransları hakkında yönetmeliğin 6. maddesinin 1. fıkrasının (j) bendi gereği teknik şartlara uygun hale getirilinceye kadar 'seyahatten men ve 571 lira para cezası' (01.01.2016 tarihi itibari ile 602 TL) ile cezalandırılacaktır. Ayrıca otogara giriş ve çıkış yapacak şehirlerarası otobüslerin de kış lastiği takılı olmadan trafiğe çıkışlarına izin verilmeyecektir. Halkımızın ve yük-yolcu taşımacılığı yapan esnafımızın mağdur olmaması için yukarıda belirtilen hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir."