Van 112'den 95 bin vakaya müdahale

Van 112'den 95 bin vakaya müdahale
Van 112'den 95 bin vakaya müdahale
- Van 112 Komuta Kontrol Merkezi, güçlü araç filosu ve özverili personeliyle kentte kesintisiz sağlık hizmeti verilmesini sağlıyor - 112 Acil Sağlık Hizmetleri Başhekimi Dr. Demirel: -"Servis hizmetindeki 65 ambulans ve 1 helikopter, 2014 yılında 95 bin 700 vakaya müdahale etti"

VAN (AA) - NECAT HASAR - Van 112 Ambulans Servisi, mevcut ekipmanı ve personeliyle, kentin en ücra noktalarına kısa sürede ulaşarak kesintisiz sağlık hizmeti veriyor.

112 Acil Sağlık Hizmetleri Başhekimi Dr. Adem Demirel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, servis hizmetindeki 65 ambulans ve bir helikopter ile 2014 yılında 95 bin 700 vakaya müdahale ettiklerini söyledi.

Van 112 Komuta Kontrol Merkezi yönetiminde 440 personelin görev yaptığını belirten Demirel, "28 acil yardım istasyonunda 35 aktif, 13 kar paletli, iki  travma, iki motosiklet, bir obez, üç UMKE, dokuz yedek ambulans olmak üzere toplam 65 ambulans ile karada, bir helikopterle de havada hizmet veriyoruz" diye konuştu.

İl genelinde 3 milyon 610 bin 821 kilometre yol katettiklerini söyleyen Demirel, Türkiye 'nin 64 bin kilometrelik karayolu ağını 5 bin 600 kez dolaşarak vatandaşlara sağlık hizmeti sunduklarını ifade etti.

- "İlk sırada doğum vakaları yer alıyor"

Müdahale edilen vakalarda ilk sırada doğum vakalarının geldiğini ifade eden Demirel, ikinci sırada yeni doğan ve çocuk , üçüncü sırada ise medikal amaçlı vakalara ulaştıklarını söyledi.

Demirel, "Her geçen gün kendimizi geliştiriyoruz. Ambulans içerisinde yaralanmalar için pansuman, canlandırma,  kalp masajı, suni solunum ve elektro şok uygulamaları yapma kapasitesine sahibiz. Ülkemizdeki tüm 112 Acil Hizmetleri en üst seviyede hizmet vermektedir. Fakat bizim coğrafi konumu herkes tarafından aşikar. Biz de zorlu kış şartlarına ve diğer olumsuz koşullara rağmen hizmet adına elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

- 15 bin çağrıdan 200'ü gerçek  

Başhekim Demirel, 112 Komuta Kontrol Merkezine, günde 15 bin civarında çağrı geldiğini, bu çağrıların büyük kısmının acil müdahaleye ihtiyaç duymayan kişilerden yapıldığını,  çağrılardan 200'ünü acil olarak değerlendirdiklerini kaydetti. Demirel, şunları söyledi: 

 " Bu da günde ortalama 200-250 vakaya çıkış yaptığımız anlamına geliyor. Yılda bu vaka sayısı 95 bine tekabül ediyor. Geçen yıl kış aylarında vakaya ulaşım oranımız yüzde 99'larda oldu. Kentsel alanda ilk 10 dakikada vakaya ulaşıyoruz. Kırsalda ise ilk 30 dakikada ulaşma potansiyelindeyiz. Gün geçtikçe de daha iyiye gidiyoruz. 2015 yılında 11 yeni ambulansla filomuzu daha da güçlendirdik. Ambulanslarımız sağlık hizmet kalitesinin artmasında büyük rol oynadı. Her geçen gün özveriyle çalışmaya devam edeceğiz. Tek isteğimiz gereksiz ve yalan ihbarlara hattımızın meşgul edilmemesi"