Van depreminin 4. yılı

Van depreminin 4. yılı
Van depreminin 4. yılı
- Erciş ilçesinde, depremde hayatını kaybeden 76 öğretmen anıldı

VAN (AA) - Erciş ilçesinde 23 Ekim 2011'de meydana gelen depremde hayatını kaybeden 76 öğretmen anıldı. 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek, depremde yaşamını yitiren öğretmen Mesut Özata'nın Merkez Mezarlığındaki kabri başında düzenlenen törende, depremde çok büyük acılar yaşadıklarını söyledi.

Depremde çoğu Türkiye 'nin farklı illerinden gelen 76 genç öğretmeni kaybettiklerini anımsatan Şimşek, şöyle devam etti:

"Öğretmenlerimiz buraya hizmet için gelmişlerdi. Allah onlara rahmet eylesin. İlçemiz büyük bir depremle sarsıldı. Bu deprem yüzlerce insanımızın ölümüne, binlercesinin yaralanmasına ve milyonlarca liralık maddi hasara yol açtı ve tarifsiz acılara sebebiyet verdi. Depremin verdiği zararları ortadan kaldırmak üzere ülkemizin dört bir köşesinde yaşayan vatandaşlarımız, gerek maddi yardımları gerek dualarıyla ve gerekse manevi destekleriyle Erciş halkının yanında yer aldı ve yaraların bir an önce sarılması için inanılmaz bir güçbirliği oluşturdu. Dört yıl önce yaşanan ve bütün Türkiye'yi yasa boğan depremin ardından, ebediyete uğurladığımız bütün deprem şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz."

Depremde vefat eden öğretmenlere, vatandaşlara Allah'tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileyen Şimşek, böyle acıların hiçbir zaman yaşanmamasını temenni etti.

Konuşurken duygulu anlar yaşayan Şimşek, sözlerini güçlükle tamamladı. 

Törenin ardından, Kara Yusuf Paşa Camisi'nde, depremde yaşamını yitiren öğretmenler anısına mevlit okundu ve dua edildi.