Van depreminin 4. yılı

Van depreminin 4. yılı
Van depreminin 4. yılı
- YYÜ'de düzenlenen anma programına katılan Murat Bakırcı, oğlu Yusuf'u depremde yitirmenin acısıyla gözyaşı döktü - AFAD Başkanı Oktay: "Van'dan çok ciddi dersler çıkardık. Aslında 2011'deki Türkiye, 1999 depremini yaşayan Türkiye'nin çok ilerisindeydi"

VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesinde (YYÜ), Van depreminin 4. yılı dolayısıyla anma etkinliği düzenlendi.

Program kapsamında YYÜ Edebiyat Fakültesi önünden başlatılan "saygı yürüyüşü", Cengiz Andiç Kültür Merkezinde son buldu.

Mevlit okutulmasıyla başlatılan programda, depremde Erciş ilçesinde üniversite öğrencisi oğlunu kaybeden Murat Bakırcı söz aldı.

Depremde yaşadığı süreci anlatan acılı baba, oğlu Yusuf'un ölüm haberini aldığı anı aktarırken gözyaşlarını tutamadı.

AFAD Başkanı Fuat Oktay, programda yaptığı konuşmada, afetlerde şartların ağırlığı ve zorluğuna göre çözümlerin ortaya konulması gerektiğini ifade etti.

Van'daki depremde 644 vatandaşın hayatını kaybettiğini anımsatan Oktay, şöyle konuştu:

"Bütün şartlara rağmen bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda gideceğimiz noktayla alakalı çok çok daha güçlü konumdayız. Van'da çok ciddi dersler çıkardık. Aslında 2011'deki Türkiye , 1999 depremini yaşayan Türkiye'nin çok ilerisinde. Van depreminde yaşayan Türkiye'nin çok ötesinde bir Türkiye'yi oluşturmak zorundaydık. Bugün de onu oluşturduk. Bu tür etkinliklerin önemine yürekten inanıyoruz. Üzerimizdeki tişörtlerde bunu ifade ediyoruz. Unutmadık, unutmuyoruz. Yakınlarını kaybeden kardeşlerimizin acılarını tazelemek asla değil. Bu yürekleri tekrardan parçalatmak asla değil. Ama buradan dersler çıkartmak, geleceğe güvenle bakmak istiyoruz. Başka Yusufların hayatını kaybetmemesi için elimizden gelen her türlü gayrete 'evet' diyoruz."

- "Bu tür faaliyetlerin üniversitelerde yapılması çok anlamlı"

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da afetlerde alınacak tedbirleri değerlendirmek ve kentleri daha yaşanılabilir hale getirmek amacıyla etkinliği düzenlediklerini belirtti.

Kentlerdeki binaların mevcut durumuna da değinen Battal, "Eğer binalarımız sağlam olsaydı, Yusuf da şu an okulumuzdan mezun olmuş, işiyle ilgileniyor olacaktı. Dolayısıyla bu tür faaliyetlerin üniversitelerde yapılması çok anlamlı. Zira gelecekte binalarımızı yapacak mühendisler, toplumumuzu idare edecek yönetici ve öğretmenlerin hepsi üniversitelerden mezun olacak. Bu yüzden biz farkındalığa dikkat çekmek istedik. O süreçte ne tecrübeler edindik, bunlar da sizlerin zihninde kalsın istiyoruz."

Battal, konuşmasını, deprem sonrası yapılan çalışmaları anlatan sunumuyla sonlandırdı. 

Savaş Onur Şen'in multimedya sunumunun ardından "Psikolojik ve Yapısal Yönleriyle Van Depremi" konulu panel gerçekleştirildi.


  ETİKETLER:

  Deprem

  ,

  Van

  ,

  Türkiye

  ,

  Erciş

  ,

  Edebiyat

  ,

  Bugün

  ,

  AFAD

  ,

  kültür