Van Gölü'nde "barış yürüyüşü"

Van Gölü'nde "barış yürüyüşü"
Van Gölü'nde "barış yürüyüşü"
- Su altı fotoğrafçısı ve görüntüleme yönetmeni Tahsin Ceylan, Van Gölü'nün yaklaşık 3 metre derinliğindeki antik yoldan Çarpanak Adası'na barış yürüyüşü yaptı - Yolu da görüntüleyen Ceylan: - "Karşı kıyıdan adaya kadar su altında yürüdük. Buranın 'barış yolu' olduğunu düşünüyoruz. Biz de bugün ülkemiz için bu barış yolunda yürüdük"

VAN (AA) - ÖZKAN BİLGİN / ALİ İHSAN ÖZTÜRK - Su altı fotoğrafçısı ve görüntüleme yönetmeni Tahsin Ceylan, Van Gölü'nün yaklaşık 3 metre derinliğindeki antik yoldan Çarpanak Adası'na "barış yürüyüşü" gerçekleştirdi.

Ceylan, antik çağlarda bir yarımadanın parçası olduğu ve zamanla suyun yükselmesiyle adaya dönüştüğü değerlendirilen Van Gölü'ndeki Çarpanak ile kıyı arasındaki bir kilometrelik antik yolda yürüdü.

Ceylan'a, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sarı ve dalış eğitmeni Murat Kulakac da eşlik etti. Yaklaşık 3 metre derinlikteki yoldan adaya geçen Ceylan ve beraberindekiler, yürüyüşü su altı kameralarıyla kayıt altına aldı.

Ceylan, AA muhabirine, Ankara 'daki terör saldırısında yaşamını yitirenlerin anısına, su altında "barış" adına yürüdüklerini söyledi.

İnsanların eskiden buradaki yolu kullanarak adaya gelip kilisede ayin yaptığını ve dua ettiğini belirten Ceylan, şöyle konuştu:

"İnsanların daha önce yaptığı gibi, karşı kıyıdan adaya kadar su altında yürüdük. Bu yolun 'barış yolu' olduğunu düşünüyoruz. Biz de bugün ülkemiz için bu barış yolunda yürüdük. İnsanlığın güzel anılar bıraktığı bu coğrafyada, biz de güzel anıların devam etmesini diliyoruz. Ayrıca insan canına kasteden her türlü şiddet ve terörü de kınadığımızı bu barış yürüyüşünde haykırmak istiyorum."

- Çarpanak Adası'nın antik yolu 

Öte yandan, AA muhabirinin antik yola ilişkin bilgi aldığı Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi  Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yalçın Karaca, İngiliz seyyah Henry Blosse Lynch'in 1890'lı yıllarda Çarpanak Adası'nı ziyaret ettiğini söyledi.

Karaca, seyyah Lynch'in eserinde "o yıllarda adanın ince bir uzantıyla ana karaya bağlıyken, zamanla göl seviyesinin yükselmesiyle su altında kaldığını" belirttiğini dile getirdi.