Van-Hakkari Tabip Odası'nın "uyuşturucu" uyarısı

Van-Hakkari Tabip Odası'nın "uyuşturucu" uyarısı
Van-Hakkari Tabip Odası'nın "uyuşturucu" uyarısı
VAN (AA) - Van-Hakkari Tabip Odası, Van ve çevresinde uyuşturucu madde bağımlılığının gittikçe tehlikeli boyutlara ulaştığını bildirdi.Odadan yapılan...

VAN (AA) - Van-Hakkari Tabip Odası, Van ve çevresinde uyuşturucu madde bağımlılığının gittikçe tehlikeli boyutlara ulaştığını bildirdi.

Odadan yapılan yazılı açıklamada, uyuşturucuyla mücadele için devlet kurumları, belediye ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte hareket etmesi gerektiğine dikkat çekilerek, uyuşturucu madde bağımlılığının kronik, tekrarlayıcı ve tedavi edilebilir bir beyin hastalığı olduğu vurgulandı.

Uyuşturucuya yakalanan kişilerin gittikçe artan miktarlarda uyuşturucu madde kullandığı hatırlatılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Uyuşturucu maddeye ulaşamayan kişi 'yoksunluk krizi' adı verilen bedensel ve ruhsal belirtiler yaşar. Bu krizi yaşamamak için kişi yeniden uyuşturucu arayışına girer. Bu kişiler çeşitli yasal sorunlar, aile ilişkilerinde bozulma, sosyal yaşamda düzensizlik yaşamalarına rağmen madde kullanmaktan kendilerini alıkoyamaz. Gittikçe sağlık, aile ve iş yaşamları bozulan hastalar, bir süre sonra madde temin edebilmek için madde satışına aracılık etmeye veya başka türden suçlar işlemeye başlarlar. Bu hastalık tıpkı diyabet veya hipertansiyon hastalığı gibi ele alınmalı ve tedavi edilmelidir."

Bağımlıların düzenli olarak doktor kontrolünde olduklarında, tedavi gördüklerinde uyuşturucu madde kullanmadan yaşamlarına devam ettiği hatırlatılan açıklamada, madde bağımlılarının tedavi edilmesi gerektiğine dikkat çekilerek bu kişilere toplum ve devlet kurumlarının, uygun tedavi koşullarına ulaşmaları konusunda yardımcı olması gerektiği kaydedildi.

Açıklama, şöyle devam etti:

"Bağımlılar tedavilerini sürdürmeleri konusunda yüreklendirilmelidir. Bu hastaların toplum dışına itilmesi hastalığın devam etmesinden başka işe yaramayacak. Arkamızı döndüğümüzde bu hastalık yok olmayacaktır. Uyuşturucu madde bağımlılığı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Toplumun bu hastalıktan korkması önlenmelidir. Kişiye nasıl yardımcı olunacağı, hangi tedavi kurumlarına yönlendirileceği konusunda bilgilendirme yapılmalıdır. Bu konuda odamız önümüzdeki dönem çalışmalarını yoğunlaştıracaktır."