Van kertenkelesi koruma altına alınıyor

- Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce "Van Kertenkelesi Tür Eylem Planı" çalıştayı yapıldı

VAN (AA) - Bu yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığının öncelikli korunacaklar listesine giren Van kertenkelesi için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında "Van Kertenkelesi Tür Eylem Planı" çalıştayı yapıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından, 2014 yılında nesli tehlikede olan türler ile ilgili başlatılan çalışmalar kapsamında, 14. Bölge Müdürlüğünce nesli tehlike altında olan Van kertenkelesi (Darevskia sapphirina) türünün Van ili sınırlarında bulunan yaşam alanlarının korunmasına yönelik projenin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Proje koordinatörü Ak-Tel Mühendislik yöneticisi Mustafa Tel, proje danışmanı Adıyaman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Doç. Dr. Mehmet Zülfü Yıldız ile Dr. Bahadır Akman, projenin ara raporu ve arazi çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

Van kertenkelesinin Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce korumada öncelikli endemik tür olarak belirlendiğini söyleyen Yıldız, "Projenin çalışma alanı Van, Erciş, Ağrı ve Patnos ilçelerindeki tüm yaşam alanlarını kapsamakta. Proje literatür ve alan çalışması olmak üzere iki bölümde yürütüldü. Türün korunmasına yönelik bir eylem planı hazırlanacak. Bu eylem planına diğer ilgili kurumların katkısını da alabilmek için toplantı  düzenledik" dedi.

Çalıştaya ev sahipliği yapan, Doğa Koruma ve Milli Parklar 14. Bölge Müdür Yardımcısı Şeyhmus Saka ise çalışma kapsamında Erciş'in belirli bölgelerinde yayılış gösteren ve nesli tehlike altında olan Van kertenkelesi türünün habitatlarının belirlendiğini kaydetti.

Saka, "Bu habitatlara baskı yapan olumsuz koşulların tespiti ile bu olumsuz baskıları bertaraf edecek tedbirlerin alınmasına ve türün yaşam alanlarının geliştirilmesine yönelik alınabilecek her türlü tedbirleri içeren 5 yıllık eylem planı hazırlanmıştır. Ülke  ve ilimiz için değer taşıyan türlere yönelik bu tür çalışmaların artarak devam edeceğini umut ediyorum" diye konuştu.

Çalıştaya, Erciş Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, İlçe Jandarma Komutanı İlyas Uysal, İlçe Emniyet Müdürü Murad Hoş, kurum amirleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.