Van TSO ile TÜİK ortak çalışacak

Van TSO ile TÜİK ortak çalışacak
Van TSO ile TÜİK ortak çalışacak
VAN (AA) - Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van'da işbirliği protokolü imzaladı.Van TSO ile TÜİK...

VAN (AA) - Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van'da işbirliği protokolü imzaladı.

Van TSO ile TÜİK arasında bölgesel çalışmalar yapılması esasına dayalı imzalanan protokolde, bilimsel çalışmalar ve Van'a özel alan çalışmaları da yer alacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, rakamlarla barışık bir toplum olmadıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Ancak bunu da çok iyi biliyoruz ki bilimsel veriler ışığında ortaya çıkan istatistikleri çok iyi analiz etmemiz gerekiyor. Rakamlarla barışmalıyız ve onları iyi değerlendirmeliyiz. Aksi taktir de gerçekten yoksun, sürdürülebilir çalışmalar ortaya çıkmaz. Bu amaçla bugün TÜİK Van Bölge Müdürlüğü ile yaptığımız çalışma, Van'ı daha bilimsel ve sağlıklı verilerle tanımamıza yardımcı olacaktır. Daha gerçekçi ve sürdürülebilir çalışmalar, gelecek adına yapılacak projelerde daha etkin olacaktır. Sağlıklı verilerle daha gerçekçi politikalar geliştirmeliyiz. Bunun için kamudan da sağlıklı veriler elde etmeliyiz. Bu nedenle TÜİK Bölge Müdürlüğü ile yapılan bu protokolümüz daha da önem arz etmektedir. Kurumlar arası işbirliği her zaman olumlu sonuçlar ortaya çıkarmaktadır."

TÜİK Van Bölge Müdürü Özer Coşkun ise Van TSO'nun kendilerinin ortaya çıkardığı verileri en iyi değerlendiren kurumlardan biri olduğunu belirterek, amaçlarının Van'ın istatistik rakamlarını en doğru ve tarafsız şekilde ortaya çıkarmak olduğunu ifade etti.

Coşkun, "Bağımsız bir kurum olarak en doğru analizleri yapıyoruz. Elde ettiğimiz verilerin değerlendirilmesi açısından Van TSO bizim için çok önemli bir ortak. Bugün imzaladığımız protokolle özellikle sektörel ve bölgesel çalışmalarla gelecek adına çok önemli çalışmalar yapabiliriz" diye konuştu.

Konuşmalar sonrası Takva ile Coşkun arasında imzalanan işbirliği protokolünde, kurumların mevzuatları çerçevesinde ihtiyaç duyulan konularda istatistiki bilgi paylaşımında bulunacakları, kurumlar arası personel eğitimleri, ihtiyaç duyulan konularda kurumlarda mevcut veriler üzerinden çeşitli analiz, değerlendirme ve raporlama çalışmaları, bölgesel veri ihtiyacını karşılamaya yönelik ihtiyaç duyulan alanlarda saha çalışması, bölgesel proje hazırlanması gibi müşterek çalışma olanaklarının ilgili mevzuatlar çerçevesinde değerlendireceği kaydedildi.

İmza töreninde, Van Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Emin Tuğrul ve Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Karaman hazır bulundu.