VAN TSO'dan elektrik kesintilerine tepki

VAN (AA) - Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), son zamanlarda kentte artan elektrik kesintilerinin vatandaşları ve esnafları sıkıntıya soktuğunu...

VAN (AA) - Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), son zamanlarda kentte artan elektrik kesintilerinin vatandaşları ve esnafları sıkıntıya soktuğunu bildirerek, gerekli önlemlerin alınmamasına tepki gösterdi.

Kentte yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili yazılı açıklama yapan Van TSO, hemen her gün belirli sürelerle yaşanan elektrik kesintilerinin hayatın olağan akışında ve çalışma hayatında güçlüklere neden olduğunu kaydetti.

Havaların soğumasıyla meydana gelen kesintilerin vatandaşları canından bezdirdiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Elektrik enerjisi, su ve hava gibi vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmiştir. Elektriği üreten, ileten ve dağıtan kuruluşların görevi, toplumun ihtiyacı olan bu enerjiyi kesintisiz ve kaliteli olarak tüketicilerine sunmaktır. Ülkemizde kış mevsiminin ağır geçmesi ciddi anlamda enerji talebini artırmakta, ancak mevcut enerji arzı bu talebi karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Buna bir de dağıtım şirketlerinin yetersiz hizmeti eklenince, şehrimiz sıkça elektrik kesintilerine maruz kalmaktadır. Sık aralıklarla meydana gelen elektrik kesintileri ve gerilim dalgalanmaları vatandaşın birçok elektrikli cihazlarının bozulmasına ve vatandaşın mağdur olmasına neden olmaktadır. Ağır kış şartlarını yaşadığı bugünlerde, elektrikle çalışan kombi ve kaloriferlerin elektrik kesintisi süresince çalışamaz duruma gelmesi halkımızı daha fazla mağdur etmektedir."

Üretim yapan sanayi tesislerinin de elektrik kesintilerinden etkilenerek zarar ettiğinin kaydedildiği açıklamada, bu durumun bölge ekonomisine de olumsuz yansıdığına dikkat çekildi.

Açıklamada, problemin temel sebebinin "kaçak kullanım" olarak gösterilemeyeceği belirtilerek, şebeke altyapısındaki yetersizliklerin de kesintilerde önemli rol oynadığına dikkat çekildi.