VAN TSO'dan İran ziyareti

VAN TSO'dan İran ziyareti
VAN TSO'dan İran ziyareti
- Van TSO'dan bir heyet, İran'la ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla İran'a giderek temaslarda bulundu

VAN (AA) - Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinden oluşan bir heyet, ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Urumiye Ticaret, Sanayi, Madencilik ve Tarım Odası'nın daveti üzerine İran 'da temaslarda bulundu.

Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva başkanlığındaki heyetin, İran'daki görüşmelere Urumiye'den başladığı bildirildi.

Türkiye 'nin Urumiye Başkonsolosu Mehmet Bulut ile İranlı bürokratların katıldığı toplantıda, Urumiye ve Van arasındaki ticari ilişkilerin, gümrüklerde yaşanan sorunların ele alındığı kaydedildi.

Ziyaretin ardından yazılı açıklama yapan Takva, İran'la 380 kilometre sınırı bulunan Van'ın bu pazardan yeterince faydalanamadığının herkes tarafından kabul edildiğini bildirdi.

İki ülke hükümetleri tarafından iki ülke arasındaki ticaret miktarının 30 milyar dolar olarak hedeflendiğini belirten Takva, bu paydan iki kentin yeterince faydalanabilmesi için yaşanan sorunların ortadan kaldırılması gerektiğini kaydetti.

Takva, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Öncelikle huzur ve güvenin olduğu yerde ticaret olur. Bunun için iki ülke arasındaki sınır kapılarının sorunsuz olması gerekir. Sero-Esendere, Kapıköy-Razi sınır kapılarının modernize edilerek, her türlü ticari geçişlere hazırlanması lazım. Ancak özellikle Sero-Esendere Sınır Kapısındaki geçişlerde yaşanan sorunlar maalesef iki ülkeye yakışmayacak derecede kötüdür. Yine Razi-Kapıköy Gümrük Kapısının 24 saat esasına uygun çalışmaması oradan geçen herkes için sorun yaratmakta. Öncelikle bu sorunların ortadan kalkması gerekiyor."

İran ile sınırı olmayan illerde İran başkonsolosluğunun bulunmasının, Van'a gelen İranlılara hakaret olduğunu savunan Takva, İran hükümetinin kısa zamanda Van'da bir konsolosluk açması gerektiğini belirtti.

Toplantıda Urumiye Ticaret Sanayi Madencilik ve Tarım Odası Başkanı Keyyhan Fer'in de Van'la derin komşuluk ve dostluk ilişkilerinin olduğunu belirttiğini bildiren Takva, ziyaretlerinin İran'da önemsendiğini, Batı Azerbaycan Eyaletinin tüm üst düzey kurum amirlerini de İran'da yapılan toplantıya davet edildiğini anımsattı.

Görüşmeler sonunda, Van TSO ile Urumiye Ticaret Sanayi Madencilik ve Tarım Odası arasında Urumiye-Van İş Konseyi kurularak sorunların tespit edilmesinin kararlaştırıldığı kaydedildi.