Van usulü beyzbol keyfi

Van usulü beyzbol keyfi
Van usulü beyzbol keyfi
- Van'ın Gevaş ilçesindeki vatandaşlar özellikle kış aylarında Van beyzbolu olarak bilinen "topa kılle" oynuyor - Kısıtlı imkanlarla "topa kılle" oynayan vatandaşlar, ileride fırsat tanınması halinde Amerikalılarla maç yapmak istediklerini söyledi - Topa kılle oynayan Damar: "Bu oyunun Amerikan beyzbolu ile benzerlikleri var ancak bizim oynadığımız oyunda kesinlikle oradan bir esinlenme yok. Bu tamamıyla atalarımızın geliştirdiği ve günümüze kadar ulaşan geleneksel bir oyun"

VAN (AA) - ÖZKAN BİLGİN - Gevaş ilçesinin Göründü Mahallesi'nde yaşayanlar, geçmişi kuşaklar öncesine dayanan ve ABD 'deki beyzbola benzerliğiyle dikkat çeken, adına "topa kılle" ya da "topa garane" dedikleri oyuna büyük ilgi gösteriyor.

Uzun kış günlerinde boş zamanlarını atalarından kalan oyunu oynayarak değerlendiren vatandaşlar, böylece unutulmaya yüz tutan bir geleneği de yaşatıyor.

Gevaş'a 24 kilometre mesafede bulunan yaklaşık bin nüfuslu Göründü Mahallesi'nin sakinleri de özellikle güzel havalarda boş zamanlarını "topa kılle" oynayarak değerlendiriyor. Besicilik yaparak evlerinin geçimini sağlayan mahalle sakinleri, günün uzun ve yorucu temposunun yorgunluğunu oynadıkları bu oyunla üzerlerinden atmaya çalışıyor.

Sayıları 5 ile 15 arasında değişen karşılıklı iki takım arasında oynanan oyunda, bir takım düz sopalarla topa vururken diğer takım ise topu yakalamaya çalışıyor. Topu yakalayan takım iki şekilde sayı alabiliyor. Birincisi topun sopayla vurulmasının ardından havada yakalayarak, ikincisi ise topu yakalayan kişi, rakip oyuncuların topa vurdukları noktadan, korunan noktaya kadar bir defa koşup geri gelmesi esnasında herhangi birine topu fırlatıp, vurarak. Topun havada yakalanamaması veya yakalandıktan sonra rakip oyuncuya vuramaması rakibe sayı kazandırıyor ve sayıyı kazanan takım topa vurmaya devam ediyor. Aksi durumda topa vurma hakkı rakibe geçiyor.

- "Oyunu gelecek nesillere aktaracağız"

Oyunu oynayan Zınar Damar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle havanın güzel olduğu zamanlarda sürekli bu oyunu oynadıklarını söyledi.

Bu oyunun atalarından kaldığını anımsatan Damar, oyunu gelecek nesillere aktaracaklarını ifade etti.

Damar, "Dedelerimiz bize bu oyunu dedelerinin bile oynadığını söylerlerdi. İnşallah biz de bunu gelecek nesillere aktaracağız. Bu oyunun Amerikan beyzbolu ile benzerlikleri var ancak bizim oynadığımız oyunda kesinlikle oradan bir esinlenme yok. Bu tamamıyla atalarımızın geliştirdiği ve günümüze kadar ulaşan geleneksel bir oyun" dedi.

- "Amerikalılarla maç yapmak isteriz"

Oyunu kısıtlı imkanlarla oynamaya çalıştıklarını anlatan Damar, oyunun Erciş ilçesinde de oynandığını bildiklerini, imkan tanınırsa onlarla veya Amerikalılarla maç yapmak istediklerini ifade etti.

"Topa kılle" oyununu oynamaktan büyük keyif aldıklarını dile getiren Damar, oyunu yaygınlaştırmak ve gelecek nesillere aktarmak istediklerini anlattı.

Gençlik dönemlerinde arkadaşlarıyla sürekli bu oyunu oynadıklarını anlatan 80 yaşındaki Hakim Kaymaz ise o dönemde köyler arası turnuva yaptıklarını belirtti.

Dedelerinin bile bu oyunu oynadığını hatırladığını ifade eden Kaymaz, şöyle konuştu:

"Bizim dönemimizde top bulamazdık. O zaman şartlarında kıl yumakları vardı onlarla oynardık. Onu da bulamasak bez parçalarını yumak şekline getirip güzelce diker ve onunla oynardık. Şimdi gençlerimiz top bulabiliyor ve onunla oynuyor. Dedelerimiz bu oyununu dedelerinin de oynadığını söylerlerdi. Çocuklarımız bizden öğrendi. Onların çocukları da şimdi onlardan öğreniyor. İnşallah bu gelecek nesillere de aktarılır. Çok eski ve zevkli bir oyun."


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Van

  ,

  Erciş

  ,

  Oyun

  ,

  Hakim

  ,

  kış

  ,

  zaman

  ,

  maç