Van Valiliği'nden "konteyner sınıf" açıklaması

Van Valiliği'nden "konteyner sınıf" açıklaması
Van Valiliği'nden "konteyner sınıf" açıklaması
- Van Valiliği'nce, kent merkezindeki Yavuz Sultan Selim İlkokulu'nda öğrencilerin konteyner sınıflarda eğitim gördüğüne ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi

VAN (AA) - Van Valiliği tarafından kent merkezindeki Yavuz Sultan Selim İlkokulu'nda öğrencilerin konteyner sınıflarda eğitim gördüğüne ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Tuşba ilçesine bağlı Yavuz Sultan Selim İlkokulu'nda öğrencilerin konteynerlerde eğitim öğretime devam ettiğine ilişkin gerçek dışı haber ve görüntülerin yayımlandığı belirtilerek, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısında konteyner sınıflarda ders veren okulun kalmadığı bildirildi.

Kentin 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde iki depremin yıkıcı tesirini yaşadığını, konutların, iş yerlerinin, kent altyapısının, eğitim kurumlarının, sağlık tesislerinin ve diğer kamu hizmet şebekelerinin büyük orada zarar gördüğü anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu çerçevede 66 okulumuz, 932 dersliğimiz kullanılamaz hale gelmiştir. Deprem sonrasında 242 okul, 3 bin 379 derslik yeniden yapılarak halkımızın ve öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Dersliklerin yapımına ülkemizin her yanından hayırseverlerin de çok ciddi katkıları alınmıştır. Gerek Van'ı genel bütçe kaynaklarıyla destekleyen cumhuriyet hükümetimize ve gerekse hayırseverlerimize içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Haberlere konu olan konteyner derslikleri ilk sömestirinin sonuna kadar kullanılmış, bilahare ortaokul öğrencileri tadilatı tamamlanan İskele Ortaokulu'ndaki dersliklere ve ilkokul öğrencileri de bahçesinde konteyner sınıf hizmeti verilen Yavuz Selim İlkokulu'na yönlendirilmiştir. 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ikinci sömestirinden itibaren ilimizde konteyner sınıflarda ders veren okul kalmamıştır. Bu nedenle geçmiş görüntüler ve bilgiler üzerinden yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır."