Van Valiliğinin "arıtma tesisi" açıklaması

Van Valiliğinin "arıtma tesisi" açıklaması
Van Valiliğinin "arıtma tesisi" açıklaması
VAN (AA) - Van Valiliği, arıtma tesisiyle ilgili açıklama yaptı.Valilik, 9-10 Aralık tarihlerinde bazı basın yayın organlarında yer alan "TOKİ...

VAN (AA) - Van Valiliği, arıtma tesisiyle ilgili açıklama yaptı.

Valilik, 9-10 Aralık tarihlerinde bazı basın yayın organlarında yer alan "TOKİ kanalizasyonu göle akıyor" şeklindeki haberler üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla konuyla ilgili açıklama yapılması ihtiyacının ortaya çıktığını bildirdi.

Açıklamada, "Edremit afet bölgesinde 100 bin kişilik arıtma tesisinin imalatı 28.06.2013 tarihinde tamamlanarak, yüklenici firma tarafından işletmeye açılmıştır. Uygulama projesine göre tamamlanan arıtma tesisinin geçici kabulü, her türlü analizler yapılarak, biyolojik testler gibi hususlar da dikkate alınarak 09.04.2014 tarihinde onaylanmıştır. Arıtma tesisinin deşarjı temiz su olarak Van Gölü'ne akıtılmaktadır" denildi.

Arıtma tesisinin işletilmesinin Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) tarafından yapılması gerekirken, tesisin bugüne kadar VASKİ tarafından devirin alınmadığı ifade edilen açıklama, şöyle devam etti:

"Tesisin işletmesi yüklenici firma tarafından sorunsuz bir şekilde devam ettirilmektedir. Tesisin işletilmesi yüklenici firma tarafından yürütüldüğünden işletmeden kaynaklanan nedenlerle zaman zaman arızalar da meydana gelebilmektedir. Arıtma tesisinin devri ile ilgili 25.11.2014 tarihinde TOKİ, yüklenici firma ve VASKİ yetkilileri ile bir toplantı gerçekleştirmiş. Arıtma tesisinin devri ile ilgili VASKİ tarafından tespit edilen eksiklikler (işletmeden kaynaklanan eksikler dahil) yerinde incelenmiş, eksikliklerin giderilmesinin akabinde tesisin 2015 yılı Ocak ayında VASKİ tarafından devir alınması öngörülmüştür."