Van'a Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi kuruldu

Van'a Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi kuruldu
Van'a Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi kuruldu
VAN (AA) - İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi (SAKOM) kuruldu.Merkez hakkında gazetecilere bilgi veren İl Sağlık Müdürü...

VAN (AA) - İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi (SAKOM) kuruldu.

Merkez hakkında gazetecilere bilgi veren İl Sağlık Müdürü Bilal Acar, SAKOM'un bir çağrı karşılama merkezi olmadığını söyledi.

SAKOM'un acil, afet ve olağandışı durumlarda sağlık problemi oluşması ve oluşma ihtimali bulunması halinde üst yönetiminin yapıldığı bir koordinasyon merkezi olduğunu ifade eden Acar, şöyle konuştu:

"81 ilde bulunan 112 Acil Çağrı Karşılama Merkezlerinin görev yetkilerini aşan, birden fazla il ile koordinasyon gerektiren, belirli kriterlere göre kriz yönetimini üstlenen, aynı zamanda olay yerine giderek koordinasyonu yönetecek bir birimdir. Türkiye  ve dünyada yaşanan her türlü afet ve olağan dışı durumlar kesintisiz olarak takip edilmektedir. SAKOM'da görevli personel vardiya sistemine göre 7 gün ve 24 dört saat hizmet vermektedir. SAKOM merkezimizde 6 arkadaşımız çalışmakta."

SAKOM'un görevlerini tanımlayan Acar, trafik kazaları sonrası değerlendirme, depremlerde bölgeye uygun ekip yönlendirilmesi, sel, boğulma vakaları, yıldırım çarpması, mevsim şartlarından dolayı ulaşılamayan vakalar, çığ düşmesi, kardan dolayı yolların kapanması, araçla ulaşımın sağlanamadığı vakalar, yangınlar, toplumsal olaylar, salgın ve bulaşıcı hastalıklar gibi olağan dışı durumlarda bilgi akışını sağladığını kaydetti.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Türkiye

  ,

  afet

  ,

  personel

  ,

  hizmet