Van'da 20 Afgan kaçağın yakalanması

Van'da 20 Afgan kaçağın yakalanması
Van'da 20 Afgan kaçağın yakalanması
- Van Valiliği tarafından, "IŞİD Van'a girdi, Van'da 16 IŞİD üyesi yakalandı" gibi başlıklarla çıkan haberlerdeki iddiaların gerçekleri yansıtmadığı bildirildi

VAN (AA) - Van Valiliğince, Türkiye 'ye geçerken yakalanan 20 Afgan kaçağa ilişkin, bazı internet sitelerinde kaçakların terör örgütü DAEŞ mensubu oldukları yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, bugün  saat 02.00 sıralarında termal kamerada alınan görüntü üzerine, İran İslam Cumhuriyeti topraklarından Türkiye Cumhuriyeti toprakları istikametine ilerleyen 20 kişilik bir grubun tespit edildiği, hudut birliklerinin de müdahale ederek söz konusu kişileri yakaladığı bildirildi.

Yasadışı hudut ihlalinde bulunan 9'u erkek, 3'ü kadın ve 8'i çocuk 20 kişilik grubun Deniz Yüzgeç Hudut Karakoluna sevk edildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Şahısların üstünde ve çevrede yapılan aramada yaşam malzemeleri haricinde herhangi bir silah, malzeme, araç ve gerece rastlanılmamıştır. Yapılan kimlik kontrolünde şahısların tamamının Afganistan uyruklu oldukları anlaşılmıştır. Yakalanan bu kişilerle ilgili gerekli işlemler yapılmış ve ilgili kurumlara teslim edilmişlerdir. 24 Temmuz 2015 tarihinde bazı internet sitelerinde 'IŞİD Van'a girdi', 'Van'da 16 IŞİD üyesi yakalandı' gibi başlıklarla çıkan haberlerdeki, '16 rakamı, yasadışı göçmenlerin silahlı oldukları, yasadışı hudut ihlalinin köylülerin ihbarı ile tespit edildiği' şeklindeki iddialar gerçekleri yansıtmamakta olup maksatlı olarak haber yapıldığı değerlendirilmektedir"