Van'da 25 ton inci kefaline el konuldu

Van'da 25 ton inci kefaline el konuldu
Van'da 25 ton inci kefaline el konuldu
- Kentte son bir ayda yapılan çalışmalarda, üreme döneminde avlanması yasak olan 25 ton 530 kilogram inci kefali ele geçirildi

VAN (AA) - Van'da jandarma ekiplerince yapılan çalışmalarda, üreme döneminde kaçak avlanılan 25 ton 530 kilogram inci kefali ele geçirildi.

Van Gölü'nden 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında tatlı sulara göç ederek üremesini gerçekleştirdiği için avlanması yasaklanan inci kefalinin neslinin korunması için denetimler sürdürülüyor.

Van Valiliği öncülüğünde İl Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen koruma çalışmaları kapsamında, gölde ve akarsuların göle döküldüğü bölgelerde çalışmalarını sürdüren ekipler, 15 Nisan'dan bu yana 41 kaçakçılık olayına müdahale etti.

Denetimlerde 25 ton 530 kilogram inci kefali ile 36 adet 16 bin 700 metre uzunluğunda manyat ağa el koyan ekipler, kaçak avcılık yapan kişilere de 26 bin 585  lira para cezası keserken, canlı bulunan 14 ton 125 kilogram inci kefalini de göle bıraktı.

Güvenlik güçlerinin, kaçak avcılığın engellenmesi amacıyla yaptığı denetimlerin üreme dönemi boyunca titizlikle yürütüleceği belirtildi.