Van'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi

Van'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi
Van'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi
VAN (AA) - Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde Van'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla miting düzenlendi.Miting için İpekyolu...

VAN (AA) - Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde Van'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla miting düzenlendi.

Miting için İpekyolu Caddesi'ndeki Kurtuluş Parkı önünde toplanan kadınlar, Van Kalesi arkasındaki Atatürk Kültür Parkı'na kadar yürüdü.

Buradaki mitingde konuşan HDP Van Milletvekili Aysel Tuğluk, çözüm sürecine değinerek, şöyle konuştu:

"Çok yakın bir zamanda yine başkanımız tarafından 10 maddelik bir demokrasi manifestosu sunuldu ve bir kez daha barış eli havaya kaldırdı. 'Evet gelin bu savaşı bitirelim. Acılar artık yaşanmasın. Bu sorunu demokratik siyaset yoluyla çözelim' dendi. Bir kez daha büyük bir cesaretle demokratik çözüm iradesi açığa çıkartıldı. Bakalım bu  AKP , bu devlet buna nasıl yanıt verecek göreceğiz bakalım. Çözüme, barışa varlar mı? Bunu göreceğiz?. O yüzden biz kadınlar olarak bu topraklara barışın gelmesini istiyoruz. Artık gençlerimizin cenazelerini taşımak istemiyoruz ama kadınlar olarak eşit ve adil bir çözüm istiyoruz. Kürdüz Kürt olarak yaşamak istiyoruz diyoruz. Başka bir şey istemiyoruz. AKP'ye diyoruz ki; 'Böyle boş laf etmekten vazgeç. Eğer çözeceksen somut adımlar at. Bu fırsatı kaçırma' diyoruz. 'Buyurun çözüme hazırsanız başkanımızın uzattığı barış elini tutun' diyoruz. Umut ediyoruz ki bu barış ve çözüm fırsatı bir kez daha kaçırılmaz. Biz kadınlar olarak bu sürecin yanında olacağız" diye konuştu.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı alanda, toplanan kalabalık ellerinde Paris'te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile Mersin'de katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşıdı.

Mitingde, Abdullah Öcalan'ın Kadınlar Günü ile ilgili mesajı da okundu. Yerel sanatçıların Kürtçe söylediği müzik eşliğinde halaylar çekildi.