Van'da "8'inci Uluslararası Öğrenci Buluşması"

Van'da "8'inci Uluslararası Öğrenci Buluşması"
Van'da "8'inci Uluslararası Öğrenci Buluşması"
- Irak, Filistin, Suriye, Güney Kore, Türkmenistan'dan Van'a gelerek öğrenim gören öğrenciler, etkinlik kapsamında kurdukları stantlarda ülkelerini tanıttı

VAN (AA) - Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ile Yediiklim Derneği tarafından Van'da, "8'inci Uluslararası Öğrenci Buluşması" etkinliği  düzenlendi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) kampüsünde kurulan stantlarda gerçekleştirilen etkinlikte çadırları gezen ziyaretçiler, yöresel kıyafet ve kültürel argümanlarıyla tanıtım yapan öğrencilerle fotoğraf çektirdi.

Irak, Filistin, Suriye , Güney Kore, Türkmenistan'dan gelen öğrencilerin, ülkelerinin kültürünü ve tarihini tanıttığı etkinlikte açılan stantlar ilgi gördü.

Türkiye  genelinde sekizincisi, Van'da ise ikincisi düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, 3 yıldan bu yana yabancı öğrencilerin üniversitelerine ilgisinin arttığını söyledi.

Üniversite olarak yurtdışından gelen öğrencilerin sayısını arttırmak için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirten Battal, şöyle konuştu:

"Yurtdışından öğrenci almaya başladığımız ilk yılda çok az sayıda öğrenci gelmişti. Şu anda gerek öğretim üyesi bakımından gerek uygulama laboratuvarları ve fiziki mekanları açısından artık çok sayıda öğrenciyi ağırlayabilecek ve üst düzeyde eğitim verecek aşamaya geldik. Bu imkanlarımızı etkin kullanarak yabancı öğrenci sayımızı 3 binin üzerine çıkarmayı amaçlıyoruz. Bu yıl çok daha güzel bir çalışma oldu. Üniversitemize ilgi gösteren yabancı öğrenci sayısı her geçen gün artıyor."

UDEF Temsilcisi Ali Yelgün ise 10 yıl önce 10 Çeçen öğrencinin Türkiye'ye gelmesiyle başlayan çalışmalarının şu anda ülke genelinde 80 bin öğrenciye ulaştığını kaydederek, "Ülkeye gelen öğrencilerin çok çeşitli yapılara kaymaya müsait yapıları olduğundan onlara ağabeylik yapmak ve himayemiz altına almak istiyoruz. Bu nedenle gerek Van'ımızda, gerekse Türkiye'nin diğer illerinde bu kardeşlerimize basit de olsa himayelik yapmak istiyoruz" diye konuştu. 

Yurtdışından gelen kardeşlerine güler yüzlü davranarak ülkelerine döndüklerinde arkalarında güzel anılar bırakabileceklerini vurgulayan Yelgün, çalışmalarına katkı sunan İHH İnsani Yardım Vakfına, üniversitelere ve tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkürlerini sundu. 

Konuşmaların ardından stantları gezen protokol üyeleri, yöresel yemeklerin tadına bakarak öğrencilerle sohbet etti.

Etkinlik sırasında Filistinli öğrencilerin sahnelediği yöresel oyun da öğrenci ve öğretim üyelerince ilgiyle izlendi.