Van'da AK Parti'li müşahitlere tehdit

Van'da AK Parti'li müşahitlere tehdit
Van'da AK Parti'li müşahitlere tehdit
- AK Parti Van Milletvekili Kayatürk: -"Müşahitlerimizle telefonla ya da yüz yüze görüşen HDP'liler, tehdit ettikleri müşahitleri istifaya zorluyorlar" - AK Parti Van İl Başkanı Soğanda: -"Van'da 86 bin üyemiz olmasına rağmen maalesef tehdit edildikleri için sandıklara gitmek istemeyen müşahitlerimiz var"

VAN (AA) - AK Parti Van Milletvekili ve milletvekili adayı Burhan Kayatürk, "Müşahitlerimizle telefonla ya da yüz yüze görüşen HDP'liler, tehdit ettikleri müşahitleri istifaya zorluyorlar" dedi.

Kayatürk, yaptığı açıklamada, 25. Dönem milletvekili genel seçimi öncesinde AK Parti olarak tüm hazırlıklarını tamamladıklarını ve sabah yapılacak seçimlere odaklandıklarını söyledi.

Seçmenin, sandığa giderek oyunu kullanmasını bekledikleri bir zaman diliminde, demokrasiye sığmayan tehdit ve baskılarla karşılaştıklarını vurgulayan Kayatürk, özellikle sandık görevlileri ve müşahitlere yönelik tehditler nedeniyle çok sayıda müşahidin görevinden istifa ettirildiğini belirtti.

Kayatürk, Van genelinde 3 bin dolayında sandık bulunduğunu ve seçim günü bu sandıklarda görev alacak kişilerin önceden belirlendiğini kaydederek, şöyle konuştu:

"Özellikle kırsal kesimlerde, Başkale, Çatak, Özalp gibi ilçelerimizdeki ve kent merkezindeki görevlilerimiz bir süredir tehdit ediliyor ve istifaya zorlanıyordu. Biz bu kişilerin yerine yenilerini görevlendirdikten sonra ertesi gün tekrar eksiklik olduğunu görüyoruz. Müşahitlerimizle telefonla ya da yüz yüze görüşen HDP'liler tehdit ettikleri müşahitleri istifaya zorluyorlar. Sandık görevlilerinden de istifa edenler oldu. Bunların yerine başka birini maalesef yazamıyoruz. Bu nedenle o kişilerin yerine müşahitler görev alacak. Sabah yine tehdit ve baskılar nedeniyle eksiklikler olabilir ama umarım ciddi bir eksiklikle karşılaşmayız."

AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda da daha önceki seçimlerde de müşahitlerinin tehdit edildiğini ve bu nedenle sandıklarda görev almadığını bildirerek, bu seçimde tehdit ve baskının artıp şiddete dönüştüğünü ifade etti.

Özellikle son birkaç günden bu yana müşahitlerin ciddi oranda tehdit edildiğine şahit olduklarını anlatan Soğanda, şunları kaydetti:

"Biz seçimde sağduyunun hakim olmasını, demokratik bir ortamda insanların sandığa giderek oylarını kullanmasını istiyoruz. Fakat böyle bir ortamda Van'da 86 bin üyemiz olmasına rağmen maalesef tehdit edildikleri için sandıklara gitmek istemeyen müşahitlerimiz var. Biz bunların yerine yeniden müşahit görevlendiriyoruz ancak ertesi gün tekrar aynı sorunla karşılaşıyoruz. Her ne kadar bu konuda çalışmalarımız bitmiş olsa da görevlendirdiğimiz kişilerden kaçının sandıkların başında olduğunu sabah göreceğiz."

Tüm baskı ve tehditlere rağmen iyi bir kampanya dönemi yürüterek seçime hazır olduklarını dile getiren Soğanda, şöyle devam etti:

"Tehditler halen devam ediyor. Bu gece dahi bazı arkadaşlarımız HDP'liler tarafından tehdit edilerek şiddete maruz kaldılar. Seçimlerde gerek mobil ekiplerimizle gerekse devletimizin aldığı güvenlik önlemleri ile sandıklara sahip çıkacağız. Birçok okulda güvenlik kameraları mevcut, kolluk kuvvetleri de her türlü önlemi almış durumda. Seçmene tehdit, baskı yapacak kişiler için de hapis cezası var. Halkımızdan tüm bunları göz önünde bulundurarak korkmadan, güçlü bir şekilde sandığa gitmelerini bekliyoruz. Türkiye 'nin, memleketimizin geleceği için, korku ve kaos ortamına son vermek için halkımızdan sandığa gitmelerini ve oylarını kullanmalarını istiyoruz. Tabi sadece oy kullanmaları yetmez, aynı zamanda oylarına sahip çıkmalarını da bekliyoruz."