Van'da "anne ve bebek" timleri kuruldu

Van'da "anne ve bebek" timleri kuruldu
Van'da "anne ve bebek" timleri kuruldu
- Van'da YYÜ ve Halk Sağlığı Müdürlüğü'nce hazırlanan, "Anne ve Bebek Ölümlerini Azaltma Projesi"yle 120 kişilik ekip, ev ev dolaşarak anne ve bebek ölümlerinin önüne geçmeyi hedefliyor - Proje koordinatörü Soğanda: "Amacımız anne ve bebek ölümlerini Türkiye ortalaması sınırına çekmek"

VAN (AA) - NECAT HASAR - Van'da anne ve bebek ölümlerinin önüne geçmek için sağlık timleri oluşturuldu.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ve Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından hazırlanarak hayata geçirilen, "Anne ve Bebek Ölümlerini Azaltma Projesi"yle 120 kişilik ekip Van'da sokak sokak, ev ev dolaşarak, anne ve bebek ölümlerinin önüne geçmeyi amaçlıyor.

Uygulamayla gebelerin sağlık problemlerini bilmesi ve zamanında tedavi olması, anne ve bebeğin sağlık düzeyinin yükseltilmesi, anne ve bebek ölümlerinde kentteki oranın  Türkiye ortalamasının altına çekilmesi hedefleniyor.

Oluşturulan sağlık timleri sahada belirlenen 10 bölgede, gebe ve gebe adaylarını bilgilendirmek için 3 ay boyunca çalışacak.

Çalışmalarla ilgili AA muhabirine bilgi veren proje koordinatörü Büşra Tapan Soğanda, projeyle Van'da yaşanan anne ve bebek ölümlerinin önüne geçmeyi amaçladıklarını söyledi.

Soğanda, anne ve bebek ölümlerini azaltmak amacıyla Halk Sağlığı Müdürlüğü ile YYÜ'nün ortak yürüttüğü projeyle güvenli annelik hizmetlerinin verildiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Projeyle Van'da yaşayan gebelerin sağlık problemlerinin farkında olması ve tedaviyle annenin genel sağlık düzeyini yükseltmek amaçlanıyor. Gebelerin riskli durumlarının farkında olmasını ve zamanında sağlık kuruluşuna başvurmasını sağlamak istiyoruz. Anne adayına gebelik, genel vücut bakımı, beslenme, aktivite, gebelikte tehlike belirtileri, yenidoğanın bakımı konularında eğitim veriliyor. Gebe ve bebek izlemleri için arkadaşlarla sahadayız. Her gün ekipler evleri gezecek. Annelerin  aile sağlığı merkezlerine gitmesi ve merkezlerden daha sık faydalanması sağlanacak. Doğumların kesinlikle sağlık merkezlerinde yapılması hususunda anneler bilgilendirilecek."

YYÜ Ebe ve Hemşirelik Bölümü'nde eğitimini sürdüren 120 öğrencinin de sağlık timlerinde yer aldığını belirten Soğanda, öğrencilerin yanı sıra timlerde bir hekim ile bir hemşirenin de bulunacağını dile getirdi.

Oluşturulan timlerin öncelikle Edremit, Tuşba ve İpekyolu ilçelerinde çalışma yürüteceğini bildiren Soğanda, Van'daki anne bebek ölüm oranlarının Türkiye ortalamasına yakın ancak istenilen seviyede olmadığını ifade etti.

Soğanda, amaçlarının anne ve bebek ölümlerini Türkiye ortalaması sınırlarına çekmek olduğunu kaydetti.

YYÜ Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü son sınıf öğrencisi Sevda Coşkun ise okudukları mesleğin bilincine varmak ve eğitimlerine katkı sağlamak için sahada olduklarını söyledi.

Anne ve bebek ölümlerini en aza indirgemek amacıyla sahada kapı kapı dolaştıklarını anlatan Coşkun, "Annelere ve gebelere eğitimler veriyoruz. Hem kendimiz öğreniyoruz hem de öğretmeye çalışıyoruz. Van'ın en ücra mahallelerine gidiyoruz ama bunu yapmak zorundayız. İnsanlara faydalı olmak için buradayız. Anne ve bebek ölümlerini önleme çalışmalarında yer aldığım için mutluyum" diye konuştu.