Van'da avukatların gözaltına alınmasına tepki

Van'da avukatların gözaltına alınmasına tepki
Van'da avukatların gözaltına alınmasına tepki
- Van Barosu, Yüksekova ilçesinde iki avukatın evine gittiği sırada polisler tarafından, hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alınmasına tepki gösterdi

VAN (AA) - Van Baro Başkanlığı, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde iki avukatın evine gittiği sırada polisler tarafından, hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındığını ileri sürerek, tepki gösterdi.

Van Adalet Sarayı'ndaki baro başkanlığında konuyla ilgili açıklama yapan Baro Başkanı Murat Timur, mesleklerinin saygınlığının korunması için hiçbir şekilde taviz vermeyeceklerini bildirdi.

Yüksekova'da, evine gitmek isteyen iki avukatın araçlarına bindiği sırada polislerce durdurulduğunu belirten Timur, şöyle konuştu:

"Meslektaşlarımız kendilerini tanıtarak, bürolarından çıkıp evlerine gitmek üzere olduklarını beyan etmişlerdir ancak polisler, hiçbir neden olmaksızın meslektaşlarımızın avukatlık kimliklerini ibraz etmelerine rağmen, kolluk güçlerinin fiili saldırısı ve hakaretlerine maruz kalmışlardır. Meslektaşlarımız ters kelepçelenip, onlarca polis tarafından ağır bir şekilde darp edilerek gözaltına alınmıştır."

Polislerin, darp esnasında meslektaşlarına "Her birinizi bu hale getirerek cennete gideceğiz" dediklerini iddia eden Timur, iç güvenlik paketinin tartışıldığı bu dönemde henüz görüşme ve tartışmalar devam ederken, kolluk güçlerinin keyfi uygulama ve hukuksuzluk yapabileceğini gördüklerini savundu.

Bunu tüm avukatlara yapılan bir saldırı olarak değerlendirdiklerini belirten Timur, bu saldırının avukatlık mesleğine duyulan kinin ve nefretin bir ifadesi olduğunu ve saldırıyı kınadıklarını ifade etti.

Timur, saldırı konusundaki soruşturmaların etkin biçimde yerine getirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.