Van'da deprem tatbikatı

Van'da deprem tatbikatı
Van'da deprem tatbikatı
- Dursun Odabaş Tıp Merkezinde gerçekleştirilen tatbikatta, binanın üst katlarında mahsur kalanlar halatlarla kurtarıldı

VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ile Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü tarafından Dursun Odabaş Tıp Merkezinde deprem tatbikatı yapıldı.

Senaryo gereği, merkez üssü Van Gölü olan 6,4 büyüklüğündeki depremin ardından Dursun Odabaş Tıp Merkezinin hasar gördüğü ve binada yaralılar olduğu yönünde AFAD ekiplerine ihbarda bulunuldu. Kısa sürede hastaneye ulaşan ekipler, yaralılar ve hastaların binayı boşaltmasını sağladı.

Üst katlarda mahsur kalan yaralılar, sarkıtılan halatlarla tahliye edildi. Tıp merkezinin bahçesindeki ambulanslara taşınan yaralılar, ilk müdahale sonrası hastanelere gönderildi.

Depremin ardından binada çıkan yangına da müdahale eden ekipler, hastane personeline yangın söndürme eğitimi verdi. 

- "Deprem konulu eğitim ve tatbikatlarımızı artırdık"

AFAD İl Müdürlüğü Eğitim ve Halka İlişkiler Birim Amiri Erdal Kan, kentte 4 yıl önce büyük bir afet atlatıldığını anımsatarak, sivil savunma arama ve kurtarma, sağlık ve güvenlik ekiplerinin afetlere hazırlıklı olmaları için benzeri tatbikatlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Afetlerde insanların ilk olarak sağlık ve kurtarma personeline ihtiyaç duyduğunu kaydeden Kan, şunları dile getirdi:

"2011 yılında yaşanan depremin ardından deprem konulu eğitim ve tatbikatlarımızı artırdık. Kamu kurum ve kuruluşlarından sürekli eğitim talebi alıyoruz. Biz de müdürlük olarak tüm imkanlarımızı seferber ederek, bu konudaki çalışmalarımızı yapıyoruz. Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü olarak 80 personelle hizmet vermekteyiz. Bize bağlı Hakkari, Bitlis, Muş, Ağrı ve Siirt'te arama kurtarma faaliyetleri yürütüyoruz. İsmini saydığımız illerde olası felakette ilk müdahalede bulunma kapasitesine sahibiz. Mevcut ekipman, teçhizat ve eğitimli personellerimizle hazırlıklı bir birliğiz."

YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Başhekimi Doç. Dr. Cengiz Demir de ülkenin deneyimli kurumu AFAD tarafından hastanede tatbikat yapılmasının önemine değinerek, tatbikatın personel ve hastaların sağlığı ve güvenliği açısından faydalı olduğunu ifade etti.