Van'da kasap ve et satan marketler denetlendi

Van'da kasap ve et satan marketler denetlendi
Van'da kasap ve et satan marketler denetlendi
VAN (AA) - Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü ekipleri, kent genelinde hazır kıyma satışı yapan market...

VAN (AA) - Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü ekipleri, kent genelinde hazır kıyma satışı yapan market ve kasapları denetledi.

Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü ekipleri kent genelinde yapılan ihbarlar üzerine hazır kıyma satışı yapan market ve kasaplarda inceleme yaptı.

Marketlerin şarküteri reyonlarını kontrol eden ekipler, Danıştay tarafından alınan karar doğrultusunda hazır kıyma satışının yasak olduğunu ve kentte bulunan market ve kasapların da bu yasağa uymaları gerektiğini söyledi.

Hazır kıyma satışı yapanlar hakkında yasal ve idari para cezasının uygulanacağını belirten ekipler, hazır kıyma satışının yurttaşlardan gelen talepler doğrultusunda etin kıyma makinesinden geçirilerek satılabileceğini ifade ettiler.

Kent genelinde hazır kıyma satışına yönelik yapılan denetimlere ilişkin bilgi veren Van Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürü Sakine Turan, Danıştay tarafından alınan karar doğrultusunda hazır kıyma satışının yasaklandığını, belediye olarak bu yasakları denetlemek için market ve kasaplarda denetim yaptıklarını söyledi.

Hazır kıyma satışının, ancak tüketici talebi üzerine kıyma makinesinden geçirilerek tüketiciye sunulabileceğini belirten Turan, "Mikroorganizmaların üremesi için en uygun gıdalardan birisi olan hazır kıyma, uygun koşullarda bekletilmediği zaman çok önemli hastalıklara sebep olabiliyor. Hazır kıymaya tüketicinin görmek bile istemeyeceği maddeler, sakatat, deri, taşlık ve buna benzer organlar karıştırılabiliyor. Tüm bunları önlemek için belediye olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için kent genelinde denetimlerde bulunuyoruz. Bizim için insan sağlığı her şeyden önce geliyor" diye konuştu.