Van'da kuduz karantinası

Van'da kuduz karantinası
Van'da kuduz karantinası
- Tuşba ilçesinde iki büyükbaş hayvanda kuduz vakasına rastlanılması üzerine bir mahalle karantinaya alındı

VAN (AA) - Tuşba ilçesinde iki büyükbaş hayvanda kuduz vakasına rastlanılması üzerine bir mahalle karantinaya alındı.

Tuşba İlçe Gıda  Tarım ve Hayvancılık Müdürü Salih Şirazi, ilçede geçen hafta iki büyükbaş hayvanın ölümü üzerine yapılan incelemede, hayvanlardan alınan numune sonuçlarının pozitif gelmesi üzerine mahalleyi karantinaya aldıklarını söyledi.

Bunun üzerine ilçe merkezinin 6 ay boyunca karantinaya alındığını belirten Şirazi, şunları kaydetti:

"İlçe merkezi 6 ay boyunca karantinaya alındı. İlçeye hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı. Şu an 15 kişilik ekiple tüm mahalle kapı dolaşılarak evlerinde bulunan büyükbaş, küçükbaş, köpek ve kediler aşılanacak. Bu çalışma iki hafta sürebilir. Çalışmalarımız bunlarla bitmeyecek ekiplerimiz hafta da bir mahalle de hayvan yetiştiriciliği yapan işletmeleri gezerek denetim yapacaklar. Mahalle sakinlerine herhangi bir olumsuzluk karşısında ilçe tarıma başvurmaları konusunda uyarılarda bulunuyoruz. Kuduz vakasının pozitif olması sonrası gerekli kurumlara yazışmalarımızı yaptık" dedi.

- Mahalle giriş çıkışına tabelalar asıldı

Şirazi, mahalle giriş ve çıkışlarına karantina olduğuna dair levhalar astıklarını ifade ederek, "İlçe jandarma ve emniyet amirliği ekiplerine, ilçe merkezine hayvan giriş ve çıkışlarında denetim yapılması hususunda yazışmalar yapıldı" diye konuştu.

Hayvan sahipleri ve mahalle sakinleri ise mahallede kuduz vakasını duyduktan sonra hayvanlarını dışarı çıkarmadıklarını, ekipler tarafından evde besledikleri kedi, köpek ve tüm hayvanların aşılandığını belirterek yetkililere teşekkür etti.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Tarım

  ,

  Kapı

  ,

  ilçe

  ,

  denetim

  ,

  gıda

  ,

  jandarma

  ,

  kedi

  ,

  emniyet