Van'da "mesleki ve teknik eğitim" toplantısı

Van'da "mesleki ve teknik eğitim" toplantısı
Van'da "mesleki ve teknik eğitim" toplantısı
VAN (AA) - İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Mustafa Danışman, ilçelerdeki ilgili şube ile mesleki ve teknik...

VAN (AA) - İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitimden Sorumlu Şube Müdürü Mustafa Danışman, ilçelerdeki ilgili şube ile mesleki ve teknik anadolu liselerinin müdürleriyle toplantı yaptı.

Danışman, toplantıda Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) işbirliğiyle hazırlanan "vanistihdam.com" internet sayfasının önemi ve amaçlarını anlattı.

Sayfanın, ildeki mesleki eğitime yeni bir vizyon kazandıracağını ve sektörü mesleki eğitime daha duyarlı hale getireceğini ifade eden Danışman, mesleki eğitimin sadece devlet tarafından verilen bir eğitim olmaması gerektiğini, bu konuda işletmelere de önemli görevler düştüğü belirtti.

Danışman, şöyle konuştu:

"İnternet sayfası ile okullara yeni açılacak alan ve dallar, verilere dayanarak, sektörün ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yapılacak. Mevcut alanda eğitim alan ve mezun olan öğrenciler, sektörle buluşacak. Modüler eğitim sistemi konusunda, toplum  ve sektör bilgilendirilecek. Mevcut alan ve dallardan, arz ve talep durumuna göre, öğrenci kontenjan sayıları, verilere dayalı olarak belirlenecek. Öğrencilere stajlarında ve işletmede beceri eğitiminde, rehberlikte bulunulacak alanlara yönlendirilecek. Personel arayan sektör ile yetişmiş kalifiye eleman arayan işletme, beceri eğitimi almak isteyen ve staj yapacak ortaöğretim veya üniversite öğrencilerini bu yolla sektörle buluşturacak."