Van'da misyonerlik yapıldığı iddiası

Van'da misyonerlik yapıldığı iddiası
Van'da misyonerlik yapıldığı iddiası
VAN (AA) - Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Van Şubesinden yapılan açıklamada, bir grup Koreli öğrencinin, kent merkezinde misyonerlik faaliyetinde...

VAN (AA) - Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Van Şubesinden yapılan açıklamada, bir grup Koreli öğrencinin, kent merkezinde misyonerlik faaliyetinde bulunduğu iddia edildi.

Açıklamada, çarşı merkezinde broşür dağıtan Koreli öğrencilerin, faaliyetlerini masumlaştırmak adına broşürlerde çocuk figürlerine yer verdiği öne sürülerek, şöyle denildi:

"İlimizde uzun zamandan beri misyonerlik faaliyetlerinde bulunan Güney Koreliler, daha önceleri yürüttükleri çalışmaları son zamanlarda aleni ve daha aktif bir şekilde yapmaktadır. Bugün kentin en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi'nde, Koreliler tarafından dağıtılan broşürlerde açık bir şekilde Hıristiyanlık propagandası yapılmaktadır. Aslında dağıtılan broşürler tamamen halkımızı İslam'dan uzaklaştırmaya yönelik içerikler barındırmaktadır.

Türkiye 'de Korelilere karşı Kore harbinden kaynaklanan sıcak bir ilgi vardır. Halkımızın Korelilere pozitif yaklaşımı misyonerlik faaliyetlerinde avantaj olarak kullanılmaya çalışılmaktadır. Zaten misafirperver olan vatandaşlarımızın samimiyeti, Koreliler tarafından fazlasıyla kullanılmaktadır. Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde, Doğu Karadeniz'de bu sempatik bakışın avantajıyla fakir, ihmal edilmiş, devletle problemleri olan vatandaşlarımız misyonerlerce istismar edilmektedir."

İlgili kurumların bu tip faaliyetlere karşı gerekli önlemleri alması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, vatandaşların da konuya hassas davranmaları konusunda uyarıda bulunuldu.