Van'da öğrenciler AB'yi öğreniyor

Van'da öğrenciler AB'yi öğreniyor
Van'da öğrenciler AB'yi öğreniyor
VAN (AA) - Türkiye'de 21 ilde düzenlenecek "AB'yi Öğreniyorum' temalı bilgi yarışmalarının organizasyonuna ilişkin bilgilendirme seminerleri...

VAN (AA) - Türkiye'de 21 ilde düzenlenecek "AB'yi Öğreniyorum' temalı bilgi yarışmalarının organizasyonuna ilişkin bilgilendirme seminerleri başladı.

Şişli Öğretmenevi'nde gerçekleştirilen seminere, İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, şube müdürleri, okul yöneticileri ile öğretmenler katıldı.

Seminerde yarışmaların aşamaları, konuları, yarışma şartları, öğrencilerden oluşturulacak takımların seçimi, elemeler, yarışmaların organizasyonu, öğrencilere verilecek ödüller ve büyük ödül olarak bir AB ülkesine gerçekleştirilecek çalışma ziyareti ile ilgili ayrıntılar, uzmanlarca anlatıldı.

AB tarihçesi ve temel kavramları ile ilgili sunum ise Avrupa Birliği Bakanlığı'ndan gelen AB uzmanları tarafından yapıldı.

Ayrıca tüm Türkiye çapında gerçekleştirilecek resim, slogan ve kısa öykü yarışmaları hakkında da bilgi verildi.

Bilgi yarışmaları, yalnızca AB Bilgi Merkezlerinin bulunduğu Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van'daki, 10. sınıf öğrencilerini kapsarken, Türkiye çapında 81 ilde yapılacak resim yarışmasına 7., slogan yarışmasına 8., kısa öykü yarışmasına ise 9. sınıf öğrencileri katılabilecek.

MEB, yarışmalarda tüm il birincilerini dizüstü bilgisayar, tüm il ikincilerini bisiklet ve tüm il üçüncülerini satrançla ödüllendiriyor.

Ayrıca, yarışmaların ulusal düzeyde birinci, ikinci ve üçüncüleri bir AB ülkesine 5 günlük geziye katılmaya hak kazanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen proje, toplumda AB'nin değerleri, politikalar ve temel kavramlar konusunda farkındalık oluşturarak, ortaokul ve lise öğrencilerinin, öğretmen ve diğer MEB çalışanlarının AB konusundaki bilgilerini artırmak.

Eptisa Mühendislik liderliğindeki konsorsiyumca yürütülecek ve iki yıl sürecek projenin bütçesinin, 3 milyon 256 bin avro olacağı, projenin 2016 sonunda tamamlanacağı öğrenildi.