Van'da öğrencilerin tuvalet sıkıntısı

Van'da öğrencilerin tuvalet sıkıntısı
Van'da öğrencilerin tuvalet sıkıntısı
- Başkale ilçesine 21 kilometre uzaklıkta bulunan Tandoğan İlkokulu'ndaki tuvaletin kullanılamaz durumda olması nedeniyle öğretmen ve öğrenciler sıkıntı yaşıyor - Başkale Kaymakamı Büyükköse: "Okullarımızdaki eksiklikler ilgili kurumlara iletilmiştir. Havaların düzelmesiyle gerekli çalışmalar başlatılacaktır"

VAN (AA) - Başkale ilçesinin Tandoğan Mahallesi'ndeki ilkokulda bulunan tuvaletin, kullanılamaz halde olması nedeniyle  öğrenci ve öğretmenlerin sıkıntı yaşadığı ileri sürüldü.

İlçeye 21 kilometre uzaklıkta bulunan ve 35 öğrencinin eğitim gördüğü Tandoğan İlk Okulu'nda yaşanan tuvalet sorunu nedeniyle bazı öğrencilerin evlerinde bazı öğrencilerinde açık alanda ihtiyaçlarını giderdiğini iddia eden veliler, okuldaki tuvaletin onarılmasını istedi. 

Öğrenci velilerinden Faik Koç isimli vatandaş, yaptığı açıklamada, öğrencilerin çektiği sıkıntıyı birçok kez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bildirdiklerini ancak şu ana kadar sonuç alamadıklarını öne sürdü.

Okulda yıllardır içme suyu ve tuvalet sorunun yaşandığını belirten Koç, "Okulda tuvalet var ama harabe durumda olduğu için kullanılmıyor. Tuvalet sorununun bir an önce giderilmesini bekliyoruz. Kış aylarında öğrencilerimiz perişan oluyor. Bu gidişle çocuklarımız hastalanacak. Çocuklar ve öğretmenler böyle bir ortamda nasıl temiz kalabilir. Öğrencilerimizin daha sağlıklı ortamda eğitim görmesini istiyor ve bu konuda yetkililerden duyarlılık bekliyoruz" diye konuştu. 

Okulda görev yapan öğretmenler de tuvalet olmaması nedeniyle öğrencilerin büyük sıkıntı yaşadığını dile getirdi. 

Teneffüslerin 10 dakika olduğunu ancak tuvalet ihtiyaçları için evlere gitmek zorunda olan öğrencilerin 20 dakikada ancak okula gelebildiğini ifade eden öğretmenler, bu nedenle eğitimde de aksamaların yaşandığını belirtti.

Tuvaletin yanı sıra lojman sıkıntısı da yaşadıklarını ifade eden öğretmenler, lojman olmadığı için her gün ilçeye gidip gelmek zorunda kaldıklarını kaydetti.

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan İlçe Kaymakamı Murat Büyükköse ise "Okullarımızdaki eksiklikler ilgili kurumlara iletilmiştir. Kış şartlarının çetin geçtiği ilçede, okulların sularının donması nedeniyle çalışma yapamıyoruz. Onarımlar da don olayı nedeniyle verimli olmuyor. Havaların ısınmasıyla okullardaki çalışmalar başlatılarak gerekli onarımlar tamamlanacak" dedi.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Öğrenci

  ,

  İddia

  ,

  ilçe

  ,

  kış

  ,

  eğitim

  ,

  açıklama