Van'da seçim güvenliği için tedbirler alındı

Van'da seçim güvenliği için tedbirler alındı
Van'da seçim güvenliği için tedbirler alındı
- Van Valisi Taşyapan: - "İl merkezinde 2 bin 500 polisimiz, jandarma bölgesinde de 7 bin 850 personelimiz, teknik ekipmanları ve araçlarıyla bulunacaklar. Bu konuda bütün planlamalarımız yapıldı" - "Buradaki görevimiz vatandaşlarımızın kimsenin baskısı altında kalmadan, seçimde oyunu dilediği gibi kullanmasıdır. Seçimler, bu amaçla yapılan faaliyetlerdir"

VAN (AA) - Van Valisi İbrahim Taşyapan, seçim günü il merkezinde 2 bin 500 polisin, kırsalda ise 7 bin 850 jandarmanın görev alacağını belirterek, "Buradaki görevimiz vatandaşlarımızın kimsenin baskısı altında kalmadan, seçimde oyunu dilediği gibi kullanmasıdır" dedi. 

Taşyapan, seçim güvenliği ve alınacak önlemler konusunda, İl Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan ve İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay İrfan Kızılaslan ile birlikte Valilik toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi.

Kent genelinde iyi bir propaganda dönemi geçirdiklerini ve tüm partilerin buna katkı sunduğunu anlatan Vali Taşyapan, seçim süreci boyunca herhangi bir sıkıntılı durumla karşılaşmadıklarını kaydetti.

Taşyapan, vatandaşların hür iradesiyle sandığa gitmesi için gerekli güvenlik önlemlerini aldıklarını belirterek, "Bütün sandık bölgelerinde görevlilerimiz olacak ve bu görevlilerimiz herhangi bir durumda diğer görevlilerin davetiyle olaylara müdahil olarak gerekli güvenliği sağlayacak. Herhangi bir suç unsuru gördüklerinde ya da vatandaşlarımıza baskı, tehdit veya buna yönelik faaliyet gördüklerinde de kanunları ve yetkileri çerçevesinde müdahale etme durumları olacak. Buradaki görevimiz vatandaşlarımızın kimsenin baskısı altında kalmadan, seçimde oyunu dilediği gibi kullanmasıdır. Seçimler, bu amaçla yapılan faaliyetlerdir" dedi. 

Kent genelinde iki bin 12 sandıkta oy kullanma işlemi yapılacağına işaret eden Taşyapan, her sandığın başında en az bir görevlinin bulunacağını aktardı. 

Vatandaşların olumsuz bir durum ya da baskıyla karşılaşması durumunda güvenlik güçlerine ulaşması gerektiğini vurgulayan Taşyapan, şunları söyledi:

"Seçim Kanunu'nun ilgili maddelerine göre seçim günü alkol satışı ve güvenlik sağlamakla görevli personelin dışında insanların silah taşıması yasaktır. Vatandaşlarımızın bu konuda herhangi sorun yaşamamaları için gerekli hassasiyeti göstermelerini istiyoruz. İl merkezinde 2 bin 500 polisimiz, jandarma bölgesinde de 7 bin 850 personelimiz, teknik ekipmanları ve araçlarıyla bulunacaklar. Bu konuda bütün planlamalarımız yapıldı. Gerektiği zaman oyların getirilmesi konusunda helikopterlerimiz de kullanılacak." 

İl Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan ise seçim çalışmaları kapsamında güvenliği sağlama noktasında çalıştıklarını belirterek, "AK Parti mitingini engellemeye, insanları zor duruma düşürmeye yönelik faaliyet kapsamında 35 kişi gözaltına alındı. Bunu atlamamak lazım" ifadelerini kullandı.