Van'da sokakta çalışan çocuklar tespit ediliyor

Van'da sokakta çalışan çocuklar tespit ediliyor
Van'da sokakta çalışan çocuklar tespit ediliyor
VAN (AA) - Van Büyükşehir Belediyesi ile Psikolojik Danışmanlar Derneği (VAN PD-DER) Van Şubesi tarafından hazırlanan "Sokakta Çalışan Çocukların...

VAN (AA) - Van Büyükşehir Belediyesi ile Psikolojik Danışmanlar Derneği (VAN PD-DER) Van Şubesi tarafından hazırlanan "Sokakta Çalışan Çocukların Tespiti ve Sosyal Ağlarla Desteklenme Projesi" çalışmalarının startı verildi. 

Proje kapsamında aralarında sosyolog, psikolog, sosyal hizmet uzmanları, Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nden gönüllü öğrencilerin bulunduğu 35 kişilik bir ekip, kent genelinde iki gün boyunca sokakta çalışan çocukları tespit ederek anket çalışması yaptı. 

İpekyolu, Edremit ve Tuşba ilçelerinde sokakta çalışan 237 çocuk tespit eden ekip, çocuklara ailelerinin maddi durumu, eğitim durumları, neden sokakta çalıştıkları, sokakta çalışma şartları, yaşadıkları sıkıntılar, herhangi bir madde uyuşturucu madde kullanıp kullanmadıklarıyla ilgili soru sorarak, önümüzdeki günlerde kullanılmak üzere veri tabanı oluşturdu. 

Van Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Faruk Yönlü, Van'da son yıllarda yaşanan göç ve hızlı kentleşmeye bağlı olarak ciddi ekonomik ve sosyal sorunların ortaya çıktığını belirtti.

Sorunlardan en çok kadın ve çocukların etkilendiğini bildiren Yönlü, şöyle konuştu:

"Özellikle çocuklar en büyük risk grubunu oluşturuyor. Kentimizde yoğun şekilde hissedilen bu olgu, toplumun tüm kesimlerini rahatsız etmekte ve çözüme ilişkin düşündürmektedir. Bu nedenle böylesi bir çalışma bizim açımızdan çok önemli ve gereklidir. Bu çocukların büyük bir bölümü sokakta madde bağımlısı haline geliyor. Bunun için ailelere büyük görev düşüyor. Bu projede ailelerle de görüşerek sorunun çözümüne katkı sunacağımızı düşünüyoruz."