Van'da su protestosu

- Van'da 2011'de yaşanan depremlerin ardından TOKİ tarafından Kalecik mevkisinde inşa edilen konutlara yerleştirilen depremzedeler, yaşadıkları susuzluk nedeniyle yönetim ve yüklenici firmayı protesto etti

VAN (AA) - Van'da 2011'de yaşanan depremlerin ardından TOKİ tarafından Kalecik mevkisinde inşa edilen konutlara yerleştirilen depremzedeler, 10 günden bu yana sularının akmadığı gerekçesiyle yönetim ve yüklenici firmayı protesto etti.

Kentte 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de meydana gelen depremlerden sonra TOKİ tarafından Kalecik mevkisinde 2 bin 458 konut inşa edildi.

Konutların bir yıl gibi kısa sürede tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmesinin ardından yeni evlerinde yaşayan depremzedeler, 2 yıldan bu yana su sorununa çözüm bulunamamasını protesto etti.

Evlerinde 10 gündür sularının akmadığını belirten depremzedeler, yaşadıkları sıkıntıyı gündeme getirmek amacıyla TOKİ yönetim ofisi önünde bir araya geldi.

Ellerine aldıkları boş su bidonlarıyla yönetim ve yüklenici firmayı protesto eden depremzedeler, tüm girişimlerine rağmen konutlardaki su sorununa çözüm bulunamadığını dile getirdi.

Evlerde su olmadığı için büyük sıkıntı yaşadıklarını anlatan vatandaşlar, 10 günden bu yana evlerinde su olmadığı için bulaşık ve çamaşırlarını yıkayamadıklarını ve banyo yapamadıklarını ifade etti.

Depremzedelerden Müzeyyen Zorer, babasının sedef hastası olduğunu ve 6 gündür banyo yapamadığını belirterek, taşındıkları günden bu yana yaşadıkları sıkıntının son bulması için yetkililerden yardım istedi.

Evdeki çamaşır ve bulaşıkları kentteki akrabalarının evinde yıkadıklarına değinen Zorer, "Allah rızası için sorunumuza çözüm bulun. Suyumuz olmadan hiçbir iş yapamıyoruz. Yetkililerin sesimizi duymasını ve bizlere sahip çıkmasını istiyoruz" dedi.

Eylem nedeniyle bölgede güvenlik önlemi alan polis ekipleri de depremzedelerin kendi aralarında seçtikleri bir heyeti Tuşba kaymakamıyla görüştüreceklerini bildirerek, eylemden vazgeçirmeye çalıştı.

Polisin önerisini kabul ederek eylemlerine son veren depremzedeler, kaymakamla yapacakları görüşmeden sonuç alamadıkları takdirde eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Konut

  ,

  Protesto

  ,

  Eylem

  ,

  ,

  güvenlik

  ,

  yönetim