Van'da tepki çeken billboardlar

Van'da tepki çeken billboardlar
Van'da tepki çeken billboardlar
- VASKİ, kent merkezindeki billboardlarda yer alan "kan akan musluk" görselli ilanın, "Su Kültürünü Geliştirme Projesi" kapsamında hazırlandığını bildirdi

VAN (AA) - Van'daki billboardlarda yer alan "kan akan musluk" görselli ilanın, "Su Kültürünü Geliştirme Projesi" kapsamında hazırlandığı bildirildi.

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, yatırımların doğru değerlendirilmesi ve amacına ulaşması için "Su Kültürü Geliştirme ve Su Politikası Oluşturma Projesi" hazırlandığı ifade edildi.

"Yapılan yatırımların kapsamının ve maliyetinin büyük olmasına rağmen suyun doğru kullanımının sağlanamadığı"na değinilen açıklamada, halkta su kullanım kültürü geliştirilmediği sürece yatırımların başarıya ulaşamayacağı vurgulandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu ihtiyaca binaen hazırlanan proje kapsamında, billboard, kısa film , video- kamu spotu, internet -TV reklamı, el broşürü, kitapçık, okullarda düzenlenecek yarışmalar, sosyal sorumluluk projeleri gibi çalışmalar planlanmıştır. Bu çalışmanın bir parçası olarak hazırlanan billboardlarda, tüm insanlarda su kullanımının bilinçli yapılması ve bir farkındalığın oluşturulması için etkileyici sunumlar hazırlanmaya çalışılmıştır. Kentte asılı bulunan billboardlar, hazırlığı yapılan ve her biri ortalama olarak 5 gün asılı kalacak bir dizi billboardın sadece ilkidir."

Billboardlarda, "küresel ısınma", "su kaynaklarının kuruması" ve "susuzluk riski"nin mesajlarla vurgulanmaya çalışıldığına işaret edilen açıklamada, "Billboardlarda yer alan görsel ile suyun, 'kan' gibi canlılar için yaşam kaynağı olduğu, suyun tükenmesinin hayatın kaynağının tükenmesi anlamına geleceği anlatılmıştır" denildi.

Açıklamada, "Billboardlar asılı kaldığı süre boyunca halktan çok olumlu tepkiler alınmış, bu konuda yerel basına konuşan vatandaşlar, olumlu etkilendiklerini ifade etmişlerdir. Su tüketiminin en yoğun olduğu, kayıp ve kaçak kullanım oranının yıl içinde en yüksek düzeyde olduğu yaz aylarının başlangıcında bu çalışmanın yapılması, büyük bir önem arz etmektedir. Halkımızın bilinçli su kullanımının sağlanmasını amaçlayan bu çalışmanın, bir seçimle veya politik görüşle ilintilendirilmesi anlamlı olmayacağı gibi, seçim dolayısıyla ertelenmesi de anlamlı değildir" ifadelerine yer verildi.

Yazılı açıklamada, vatandaşlara sağlıklı içme suyu sunma ve bilinçli su tüketim kültürü aşılamanın VASKİ'nin temel görevleri arasında yer aldığı da belirtildi.