Van'da toplu taşıma düzenlemeleri

Van'da toplu taşıma düzenlemeleri
Van'da toplu taşıma düzenlemeleri
- Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanlığı, ulaşım sorununu ortadan kaldırmak için çalışma başlattı

VAN (AA) - Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanlığı, kentte yaşanan ulaşım sorununu ortadan kaldırmak için başlattığı çalışmaları hayata geçiriyor.

Kentte yaşanan ulaşım sorunu, yeni alınan otobüsler ve korsan taşımacılığın önüne geçilmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanı Öner Yiğit, kentteki tüm minibüslerin sarı renge boyanacağını, her mahalle için sarı rengin içerisinde farklı bir renk kuşağı belirleyeceklerini ifade etti.

Van'ın yaşadığı iki ağır depremden sonra, belediye bilgilendirilmeden kurulan, TOKİ'lerin bulunduğu alana ulaşımı sağlayan kişilerin korsan taşımacılık yaptığını ifade eden Yiğit, şöyle konuştu:

"Korsan taşımacılar kendilerine özgü araç renkleri belirtmiş, kendilerine göre taşımacılık yapıyor. Bunlar hiçbir belediyemizle ilgisi alakası olmayan kişiler ve kendi çaplarında taşımacılık yapmaktalar. Bunun önüne geçebilmek için öncelikle UKOME'de bir karar aldık. Mevcut 268 M plakalı minibüsleri sarı renge boyayarak her alan içinde renk kuşağı vererek alan oluşturacağız. Bu alan içerisinde M plakalı araçlar resmi anlamda taşımacılık yaparken, bu alan ve renklerin dışında kalan araçlar ise korsan araçlar olarak kalacak. Bu korsan araçların trafikten men edilmesi için de her türlü çalışmayı yapacağız."

D4 yetki belgesine ilişkin de bilgi veren Yiğit, belgenin daha önce Diyarbakır tarafından verildiğini, 6360 sayılı yasa ile bundan sonra Van Büyükşehir Belediyesinin UKOME kurulu kararı doğrultusunda bu belgeyi vereceğini belirtti.

Kentte özellikle Cumhuriyet Caddesinde yaşanan park sorununa da değinen Yiğit, park sorunu yaşayan yerlerde parkomat uygulaması başlatacaklarını kaydetti.

Oto galeri sahiplerinin araçlarını Cumhuriyet Caddesine park ederek, araç satışı yaptıklarını söyleyen Yiğit, bunun da trafikte tıkanıklığına neden olduğunu, bu tıkanıklığın önüne geçmek için parkomat uygulaması başlatacaklarını dile getirdi.

VBB olarak alınan otobüslerde hayata geçirilecek olan sisteme ilişkin bilgi veren Yiğit, 2-3 ay içinde yeni sisteme geçmeyi hedeflediklerini, Van ve Erciş otobüslerinde akıllı bilet sistemi başlatacaklarını ifade etti.

Bu çalışmanın nisan ve mayıs aylarında sonuçlanacağını kaydeden Yiğit, şöyle konuştu:

"İkinci etap olarak adlandırdığımız 15 otobüs, içerisinde Edremit TOKİ, üniversite arası ekspres hat dediğimiz hat oluşacak. Bu çalışma ise nisan ayından sonraki çalışma olacak. TOKİ'lerde bu çalışmayı yaparken buna çok dikkat ettik. Birçok öğrenicinin orada kaldığını tespit ettik. Halkımız kampüs ve hastaneye gitmek için 2 minibüs değiştiriyor. Yaklaşık bu da zaman olarak hesaplandığında 45 dakikaya tekabül ediyor. Ekspres hatla bu zamanı yarıya indireceğiz. Yine deniz otobüslerini devreye koyma gibi bir hedefimiz var. Üniversite ile bir çalışma yaptık. Ama rektör bunu güvenlik gerekçesiyle kabul etmedi. Bu nedenle deniz otobüsü çalışmasını askıya aldık."