Van'da TÜBİTAK Bilim Fuarı

Van'da TÜBİTAK Bilim Fuarı
Van'da TÜBİTAK Bilim Fuarı
VAN (AA) - Van'da TÜBİTAK Bilim Fuarı düzenlendi.Fuarda 24 fen bilimleri, 5 matematik, 5 teknolojik tasarım ve 2'de sosyal bilimler...

VAN (AA) - Van'da TÜBİTAK Bilim Fuarı düzenlendi.

Fuarda 24 fen bilimleri, 5 matematik, 5 teknolojik tasarım ve 2'de  sosyal bilimler projesi sergilendi.

Şehit Koray Ortaokulunda düzenlenen fuar, İpekyolu ve Tuşba ilçelerinden okul müdürü ve öğrencilerin katılımıyla açıldı.

Fuarda konuşan Fen Bilimleri Öğretmeni Fevzi Karaman, TÜBİTAK destekli düzenlenen fuarda, öğrencilerin bilimle buluşması, bilime ve bilimsel düşünceye ilgi duyması, problem çözme becerilerine geliştirerek icat yapabilme becerilerinin artırılmasının amaçlandığını belirtti.

Karaman, "Teknoloji ve bilim alanında sağlam adımlarla ilerleyen ülkede, gençleri bilim ve teknolojiyle iç içe yetiştirerek, teknolojide söz sahibi bir ülke olma hedefine daha da yaklaşmış olacağız" dedi.

"Namazda Gaflette Kalma" Projesiyle ilgi gören 7. sınıf öğrencilerinden Harun Paçal, projesiyle özelikle yaşlıların namaz kılarken kaçıncı rekatta kaldıklarını unuttukları için ibadetlerini gönül rahatlığıyla yapamadıklarını ya da tekrarlamak zorunda kaldıklarını fark edince böyle bir proje hazırladığını söyledi.

Daha sonra projeler ilk ve orta okul öğrencilerine tanıtıldı.