Van'da turizm terör dinlemedi

Van'da turizm terör dinlemedi
Van'da turizm terör dinlemedi
- Kültür ve Turizm İl Müdürü Aktuğ: - "Bir sürü olumsuz propaganda ve 'Van'a gitmeyin, güvenli bir şehir değil' söylemlerine rağmen bu yıl ilimize gelen turist sayısı, geçen yılı aratmayacak düzeyde."

VAN (AA) - Terör olaylarından en çok etkilenen sektörlerden turizm, son dönemde bölgede yaşanan terör olaylarına rağmen Van'da olumsuz yönde seyretmedi.

Yalnızca mart ayı ziyaretçi sayısı onbinlerle ifade edilen Van, bölgede yaşanan olumsuzluklara rağmen, her yıl olduğu gibi bu yıl da ülkelerindeki 13 günlük Nevruz tatilini Türkiye'de geçirmek isteyen İranlıların ilk adresi oldu.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl kente gelen yerli ve yabancı turist sayısında geçen yıla göre çok düşük bir azalma olduğunu söyledi.

Geçen yıl mart ayında kente yaklaşık 61 bini yerli 107 bin turist geldiğini, bu yıl ise rakamın 59 bini yerli 102 bin civarında olduğunu aktaran Aktuğ, özellikle İranlıların nevruz tatilinde kente yoğun talep gösterdiğini anlattı.

Aktuğ, şöyle konuştu:

"Bu kentle ilgili bir takım olumsuzluklar gündeme geldiğinde, 'İranlılardan yana bir sıkıntı yaşanır ve artık gelmezler' diye düşünülüyordu. Bir sürü olumsuz propagandalara ve 'Van'a gitmeyin, güvenli bir şehir değil' söylemlerine rağmen, bu yıl ilimize gelen turist sayısı, geçen yılı aratmayacak düzeyde. Tabii İranlıların Van'a gelmesi turizm ve ekonomi anlamında çok çok önemli. Nevruz ayında da bu sayı hakikaten artış gösteriyor. Kentte gelen İranlıları memnun etmek ve indirimli alışveriş yapmalarını sağlamak amacıyla 'Shopping Fest' adıyla festival düzenlendi. Bunun da ilimize çok olumlu yansımaları oldu. Gönül isterdi ki sayı geçen yıla oranla daha fazla olsun ama bu kadar kentin imajıyla alakalı olumsuzluğa rağmen yine de mart ayında yüz binin üzerinde yerli ve yabancı turisti ağırlamak memleket açısından oldukça önemli."

Bir nevruz döneminin daha geride bırakıldığına dikkati çeken Aktuğ, olumsuz olayların yaşanabileceğinin söylenmesine rağmen, bir tek İranlının dahi burnunun bile kanamadığını dile getirdi.

Aktuğ, şunları kaydetti:

"Kente gelen turist herhangi bir olumsuz durumla karşı karşıya kalmamıştır. Bu da Van'ın ne kadar güvenilir bir şehir olduğunu ortaya koymaktadır. Ben her platformda söylüyorum. Van, gerçekten güvenilir bir şehir. Herkesi bu güzel şehri görmeye, gezmeye ve ne kadar güvenli bir şehir olduğunu gözleriyle görmeye davet ediyoruz."