Van'da "Tuşba'nın Geleceği" çalıştayı

Van'da "Tuşba'nın Geleceği" çalıştayı
Van'da "Tuşba'nın Geleceği" çalıştayı
VAN (AA) - Van'da Tuşba Belediyesi tarafından "Tuşba'nın Geleceği" konulu çalıştay düzenlendi.Belediye Meclis Toplantı Salonunda düzenlenen...

VAN (AA) - Van'da Tuşba Belediyesi tarafından "Tuşba'nın Geleceği" konulu çalıştay düzenlendi.

Belediye Meclis Toplantı Salonunda düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan Vali  Aydın Nezih Doğan, devlet yönetiminden söz edilen yerlerde, 3 temel kuralın mutlaka düşünülmesi gerektiğini, bunların bütçe, nitelikli veriler ve stratejik akıl geliştirmek olduğunu bildirdi. 

Bütçe olmadan yönetimin gerçekleştirilemeyeceğini, yönetilen bölgenin dengelerinin bir araya getirilmeden anlamlı bir yönetimin kurulamayacağını ve stratejik aklın geliştirilmeden paranın ve elde edilen verilerin doğru kullanılmasının mümkün olmadığını dile getiren Doğan, şöyle konuştu:

"Burada katılımcı demokrasinin bir örneği olarak hangi sorunlara öncelik verilmesi gerektiğinin tartışılması gerçek anlamda bir değer üretimi anlamına geliyor. Belediye, merkezle, merkezi hükümetin destekleriyle fert başına gelir elde edecek. Burada iktisadi, sosyal ve ticari hayatı iyi yönlendiremezse, yerel vergileri toplayamazsa bütçe yapma imkanları kısıtlı kalır. Vatandaş olarak iyi yönetim istiyorsak, vergi ödeme alışkanlıklarını gözden geçirmemiz gerekiyor."

Muş, Bitlis, Ağrı gibi illerde yaşayan vatadaşlar için belediyelere gönderilen pay ile Van'a gönderilen pay arasında büyük farklılıklar oluştuğunu, büyükşehir belediyelerine daha fazla kaynak geldiğini aktaran Doğan, "Bu nedenle belediyelerimizin daha nitelikli kamu hizmetleri üretmesi gerekiyor. Ama tabi öncelikle bu niyeti almaları gerekiyor. 'Hizmet üreteceğiz, ideoloji üretmeyeceğiz. Biz vatandaşın hayatını koylaytırıcı şeyler üreteceğiz' demeleri gerekiyor" dedi. 

Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe ise seçimlerin ardından yeni kurulan belediyeyle vatandaşlara hizmet etme çabası içinde olduklarını bildirerek, yapılması gereken hizmetler ve karar alma konusundaki tüm süreçleri halkla yürüttüklerini anımsattı.

Katılımcı bir belediyecilik anlayışıyla hareket ettiklerini ve bu noktada tüm kesimlerin görüşlerinin kendileri için önemli olduğuna dikkati çeken Özgökçe, halkın nasıl bir kentte yaşamak istediğinin kendileri için önemli olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından çalıştay, Yüzüncü Yıl Üniversitesinden bilim adamları ve kurum amirlerinin sunumuyla devam etti.