Van'da tutuklu ve hükümlüler için işbirliği

Van'da tutuklu ve hükümlüler için işbirliği
Van'da tutuklu ve hükümlüler için işbirliği
VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ile Van M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu arasında, tutuklu ve hükümlüler için işbirliği protokolü...

VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ile Van M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu arasında, tutuklu ve hükümlüler için işbirliği protokolü imzalandı. 

Van Adalet Sarayı'nda düzenlenen protokol imza programına Cumhuriyet Başsavcısı Savaş Düzgün, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Başsavcı Vekili Mehmet Kuş, Van M Tipi Ceza İnfaz Kurumu 1. Müdürü Hüseyin Erkılıç katıldı.

Çalışmayla ilgili gazetecilere açıklama yapan Van Cumhuriyet Başsavcısı Düzgün, tutuklu ve hükümlülerin kendilerini geliştirmeleri, topluma faydalı bireyler olmalarını sağlamak amacıyla bilgisayar, iletişim ve diğer konularla ilgili üniversitenin desteğiyle protokol imzaladıklarını bildirdi. 

Düzgün, YYÜ'ye desteğinden dolayı teşekkür ederek, projenin hayırlı olmasını diledi. 

İmzalanan protokolün toplum açısından çok önemli olduğunu vurgulayan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ise mahkumların sadece cezalarını çekmelerinin yeterli görülmemesinin, Adalet Bakanlığı tarafından da ortaya konulan önemli bir uygulama olduğunu belirtti.

Battal, "Bu insanların cezalarını çekerken, aynı zamanda topluma kazandırılmaları, yeni kabiliyetlerinin oluşturulması bakımından önemli bir protokol. İnsanlar cezasını çektiği sürede bilgisayar, iletişim araçlarını kullanma ve topluma adaptasyon noktasında birçok çalışma yapılabilir. Başsavcımıza bize desteğinden dolayı teşekkür ederim. Tutuklu ve hükümlülerin, yetişmiş insan şeklinde topluma kazandırılmasının amaçlanması takdire şayan" diye konuştu. 

Ardından hazırlanan protokol Düzgün ile Battal tarafından imzalandı. 

İmzalanan protokolle, tutuklu ve hükümlülerin cezaevlerinde kaldıkları sürede rehabilitasyonlarına katkı sağlamak amacıyla  sosyal , sportif, eğitim ve kültürel faaliyetler başta olmak üzere, her konuda işbirliği yapılacağı belirtildi.