Van'da UMKE eğitimi başladı

Van'da UMKE eğitimi başladı
Van'da UMKE eğitimi başladı
VAN (AA) - İl Sağlık Müdürlüğünce düzenlenen "Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) Temel Eğitimleri", Van'dan 24 kişinin katılımıyla...

VAN (AA) - İl Sağlık Müdürlüğünce düzenlenen "Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) Temel Eğitimleri", Van'dan 24 kişinin katılımıyla başladı.

Türkiye genelinde en çok UMKE eğitimlerinin verildiği iller arasında bulunan Van'da başlayan eğitimin açılışında konuşan UMKE Bölge Koordinatörü Aydoğan Kaya, UMKE'nin çok kutsal bir görev yaptığına dikkat çekti.

Eğitimin önemine değinen Kaya, "Böylesi ulvi bir görevde bulunmak için üstün cesaret gösteren ekibimizi kutluyorum. Bu görevi gönüllü olarak seçtiğiniz için hepinizi tebrik ediyorum" dedi.

Kaya, UMKE ekibinin Van depremlerinde büyük tecrübe kazandığını ve bu depremlerde başarılı bir çalışma sergilediğini söyledi.

Kaya, şöyle konuştu:

"Görevinizin henüz başındasınız ve bu görevde çok kutsal işler yapacaksınız. İleri de çok büyük olaylarla karşılaşacaksınız. 7- 24 afet ve acil durumlara müdahale edeceksiniz. Dünyanın neresinde olursa olsun sürekli afetler içindeyiz. Deprem , sel, çığ düşmesi, yangın ve afetler ile olağanüstü durumlarda ve hatta hasta kurtarma operasyonlarında sürekli hazır bulundurulacak bir ekip oluşturuyoruz. Van'da yaşanan deprem UMKE ekiplerine büyük tecrübe kazandırdı ve vatandaşlarımız bu ekipten büyük fayda gördü."

Ardından eğitmenlerce "taşıma teknikleri alternatif ateller", "travma", "affet haberleşmesi", "enkaz güvenliği", "temel kampçılık", "affet ve olağandışı durumlarda hayatı idame ettirme" konularında eğitimler verildi.

Eğitimin 16 Kasım'a kadar devam edeceği belirtildi.


  ETİKETLER:

  Deprem

  ,

  Van

  ,

  Türkiye

  ,

  afet

  ,

  müdahale