Van'daki bilbordlara tepki

Van'daki bilbordlara tepki
Van'daki bilbordlara tepki
- Kullanımı Van Büyükşehir Belediyesinin kontrolünde olan bilbordlarda yer alan "kan akan musluk" görseli ve üzerinde "Önleminizi alın'', "Korkmuyor musunuz?" yazılarının yer aldığı ilanlar, vatandaşın tepkisine yol açtı

VAN (AA) - Van şehir merkezinde bilbordlardaki, musluktan kan akmasını tasvir eden görseller ile "önleminizi alın" "Kormuyor musunuz?" yazılarının yer aldığı ilanlar, vatandaşın tepkisine neden oldu. 

Kentin çeşitli alanlarında bulunan ve kullanımı Van Büyükşehir Belediyesinin kontrolünde olan bilbordlarda, musluklardan kan akan görsel ile üzerine Türkçe ve  Kürtçe "Önleminizi alın", "Korkmuyor musunuz?", "Sonumuzu hazırlamayalım", "O kadar değersiz mi?", "Bir gün bitecek", "Bir gün her şey!", "Sahip çıkmazsanız uzak değil!", "Nefessiz kalmayalım", "Farkında mısın?"  ifadelerinin bulunduğu afişlerin yer alması, tartışmalara yol açtı.

Kentin en işlek caddelerindeki bilbordlarda yer alan ilanı gören vatandaşlar, kan akan musluk görselinin rahatsız edici olduğunu ve hangi amaçla kullanılırsa kulanılsın böyle bir görseli doğru bulmadıklarını dile getirdiler.

Vatandaşlardan Tübyan Karakuş, yaptığı açıklamada, bilbordlardaki görselin herkeste farklı bir çağrışım yapabileceğini bildirerek, bunun, bölgede 30 yılı aşkın süre yaşanan çatışmaları da çağrıştırabileceğini ifade etti.

Bilbordlardaki ilanda verilmek istenen mesajı algılayamadığını anlatan İnan Bozkaya  "Kan ve musluğa bir anlam yüklemeye çalışmışlar ama ben çözemedim. Ağırlıklı olarak siyasi bir mesaj içeriyor gibi" dedi.

Caddedeki bilbordları inceleyen Enver Yalçın ise "Bana göre burada ya siyasi ya da suyla ilgili bir mesaj verilmek isteniyor. Ancak ne olursa olsun karanlık bir ortamda, kan akan musluk görüntüsü hiç hoş değil" ifadelerini kullandı.

 

- VASKİ açıklama yapacak

Bu arada, bilbordlarda yer alan ilanın, Van Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından verildiği, VASKİ'nin, konuyla ilgili yazılı açıklama yapacağı bildirildi.