Van'daki terör saldırısı

Van'daki terör saldırısı
Van'daki terör saldırısı
- Özalp ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyonda, 1 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi - Kolluk kuvvetlerine görevlerini yaptırmamak ve teröristlere canlı kalkan olmak için direnen gruptan, aralarında Özalp Belediye Başkanı H.B'nin de bulunduğu bazı kişiler gözaltına alındı

VAN (AA) - Özalp ilçesinde güvenlik güçlerine saldırı gerçekleştiren terör örgütü PKK mensuplarına yönelik operasyonda, 1 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, ilçenin Tepedamı Mahallesi kırsalında bölücü terör örgütü mensuplarının bulunduğu ve Özalp-Saray karayoluna el yapımı patlayıcı yerleştirildiği bilgisinin alındığı ve olası saldırıları önlemek üzere bölgeye İl Jandarma Komutanlığınca yeteri kadar kuvvet sevk edildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlara yer verildi:

"Güvenlik kuvvetleri,  bugün  10.30 sıralarında bölgeye intikal halindeyken, uzak mesafeden silahlı ve sivil kıyafetli bölücü terör örgütü mensupları tespit edilmiş ve sıcak temas sonucu bir 1 terörist silahıyla ölü olarak ele geçirilmiştir. Temas sonucunda diğer teröristler Tepedamı Mahallesi'ne kaçmış ve burada bir eve sığınmıştır. Operasyon sırasında, kolluk kuvvetlerine görevlerini yaptırmamak için teröristlere canlı kalkan olarak 50 kişilik grup direnç göstermiş, aralarında Özalp Belediye Başkanı H.B, Özalp Belediye Meclisi Üyesi M.K.H, DBP Özalp İlçe Başkanı Y.A, Özalp Belediye Başkan Yardımcısı O.B. ve Akçagöl Mahallesi Muhtarı H.Ö.'nün de bulunduğu bir grup gözaltına alınmıştır. Daha sonra örgüt üyesi olduğu değerlendirilen 2 kişi yaralı olarak ele geçirilmiştir. Grupla ilk temas sağlandığı sırada da bir 1 şahıs yaralanmıştır."

Açıklamada, operasyon sonrasında Tepedamı Mahallesi bölgesinde karayoluna yerleştirildiği tespit edilen 2 el yapımı patlayıcının da güvenlik birimleri tarafından kontrollü şekilde patlatıldığı kaydedildi.