Van'daki ulaşım yatırımları

Van'daki ulaşım yatırımları
Van'daki ulaşım yatırımları
- Karayolları Van 11. Bölge Müdürü Gülhaş: - "Karayollarının kente, 1992-2002 yılları arasında yaptığı yatırımların parasal tutarı 128 milyon lirayken, 2003-2015 yılları arasında yapılan yatırımlar 2 milyar 731 milyon lira oldu"

VAN (AA) - Karayolları Van 11. Bölge Müdürlüğü, kentteki ulaşım yatırımları ile karayollarının bölgedeki kış çalışmaları hakkında toplantı düzenledi.

Müdürlük misafirhanesinde gerçekleşen toplantıda konuşan Van Valisi İbrahim Taşyapan, bu yıl karayollarında başarılı bir dönem geçirdiklerini ve Karayolları Genel Müdürlüğünün çok güzel çalışmalara imza attığını söyledi.

Güzeldere ve Bahçesaray'daki tünel çalışmalarını gelecek yıl tamamlayacaklarını anlatan Taşyapan, "Böylece hem güvenli seyahat hem de zamandan tasarruf sağlayacağız. Karayolları Bölge Müdürlüğümüz ekipman, personel, araç-gereç, tuzlama malzemesi gibi hazırlıklarını tamamladı. Yolların kapanması halinde, emniyet, jandarma ve sağlık teşkilatımız koordine içinde çalışacak. Vatandaşlarımız en az sıkıntı yaşayacak" dedi.

Karayollarına yapılan yatırımların önemine dikkati çeken Taşyapan, karayollarına son 12 yılda harcanan 2 milyar 731 milyon liranın, çok büyük bir rakam olduğunu bildirdi.

Taşyapan, "Bu eski parayla neredeyse 3 katrilyona yakın. Yollar, bütün insanlarımıza, insanlığa yapılmış hizmettir. Bunu sadece vatandaşlarımız kullanmıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun insanlar ülkemize geldiği zaman, bu yolları kullanıyor. Onun için yol insanlığa, medeniyete yapılan bir hizmettir. Daha doğrusu medeniyettir" diye konuştu.

- "Van Gölü çevresinde bölünmüş yollarla seyahat edilmekte"

Kenttin bütün akslarında bölünmüş yol olarak hizmet verildiğini anlatan Taşyapan, Van Gölü etrafında, tamamen bölünmüş yollarda seyahat edildiğini belirtti.

Van-Hakkari arasındaki bölünmüş yolların tünel ve köprü çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Taşyapan, "Yoğunluğumuz bundan sonra o tarafa kayacak. Aynı zamanda Kapıköy hattımız bu sene bitecek. Bir iki köprüde çalışma devam ediyor. Gelecek seneden itibaren Van-Kapıköy hattımız tamamen bölünmüş yol olarak hizmet verecek. Ayrıca Van-Şırnak-Habur yolu, önemli projelerden biri. Bununla ilgili planlamalar yapıldı. Bu yol hızla yapılacak" ifadelerini kullandı.

Karayolları Van 11. Bölge Müdürü Ahmet Turan Gülhaş da kentte yapımı süren yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Gülhaş, "Karayollarının kente, 1992-2002 yılları arasında yaptığı yatırımlar 128 milyon lirayken, 2003-2015 yıllarında bu tutar 2 milyar 731 milyon lira oldu. İlimiz son 3 yılda yapılan bölünmüş yollarla Türkiye'de birinci sırada yer almıştır. Çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Van-Bahçesaray karayolunda bulunan 2 bin 985 rakımlı Karapet Geçidi'ne Türkiye'de ilk defa yapılan yerinde montaj prefabrik kar tünelinin uzunluğunun bin 800, genişliğinin ise 8,5 metre olduğunu kaydeden Gülhaş, tüneli 2016'da tamamlamayı hedeflediklerini, böylece kar yağışı, tipi ve çığ durumunda kapanan yolda, yılın 12 ayı kesintisiz ulaşım sağlanacağını söyledi.

Gürpınar'ın Hoşap Mahallesi sınırından başlayarak, Başkale'nin Hakkari sınırına kadar devam edecek 58 kilometrelik duble yolun 14 kilometresi ve Güzeldere Tüneli'nin ise 300 metresinin tamamlandığını anlatan Gülhaş, geçidin rakımının 2 bin 730 metre olduğunu, tünelin bitmesiyle yolun 3 kilometre kısalacağını dile getirdi.