VDT, perdelerini 9 Ekim'de açıyor

- VDT, 2014-2015 sezonunu, "İntiharın Genel Provası" adlı oyunla açacak

VAN (AA) - Van Devlet Tiyatrosu (VDT), 2014-2015 sezonunu, Sırp oyun yazarı Dusan Kovacevic'in yazdığı, Bilge Emin'in Türkçe'ye çevirdiği "İntiharın Genel Provası" adlı oyunla 9 Ekim 2014'de açacak.

Van Kültür Merkezi sahnesinin 23 Ekim 2011 Van depreminden sonra güçlendirilmesinin henüz yapılmaması üzerine 2014-2015 tiyatro sezonuna çadırda başlayacak olan VDT, sezonu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçılarından Nurullah Tuncer'in yönettiği "İntiharın Genel Provası" adlı oyun ile açacak.

Mutsuz ve borçları yüzünden her şeyini yitirmiş bir kadının Tuna Nehri üzerindeki bir köprüde intihara kalkışması, bu intiharın engellenmesi ve kendisine verilen vaatlerin gerçek olmadığını anlamasını üzerine kurulu oyunun dekor tasarımını Nurullah Tuncer, kostüm tasarımını Esra Selah, dans tasarımını Ömer İlyas Odman, ışık tasarımını İlhan Orhan, müziklerini ise Mekkin Çetin hazırladı.

Oyun ile ilgili yazılı açıklama yapan yönetmen Tuncer, oyunun zamanın kıyısında duran insana dair söylenen sözler, sevgi, öfke, kin, nefret, hırs gibi bütün duyguları kapsadığını belirtti.

Bütün bunlarla uğraşan kadının aynı zamanda modernite karşısında çaresiz kaldığını aktaran Tuncer, şunları ifade etti:

"Bu çaresizliğini kişiliğinin merkezine yerleştirdiği zaman da toplumsal bir çıkmaza ve açmaza sürükleniyor ister istemez. Kişinin bu döngüden bir bütün olarak kurtulması ise mümkün olmadığı gibi, bedelini de kaybederek ödemek zorunda kalıyor. Oyun intihar eden kadının açmazında, Yugoslavya'nın parçalanma sürecini ve bu parçalanmadan geriye kalan acıları, çaresizlikleri, çözümsüzlükleri anlatıyor."

Oyunda  VDT sanatçılarından Demet Boci, Çiğdem Aydın, Zeynep Mataracı, Zeynep Yalçın, Gül Urgan, Tolga Gülcüler, Havva Didem Gerçek ve Kenan Önsever'in rol alacağını belirten Tuncer, oyunun Afife Jale Ödülüne 6 kez aday olduğunu anımsattı.

Oyun, 9 Ekim 2014 tarihinden itibaren VDT Sanat Çadırında hafta içi perşembe, cuma ve hafta sonu cumartesi günleri izlenebilecek.