Yaban hayatı için doğaya yem bırakıldı

Yaban hayatı için doğaya yem bırakıldı
Yaban hayatı için doğaya yem bırakıldı
- Van'da kış koşullarında yem bulmakta zorlanan yabani hayvanlar için yemleme çalışması yapıldı

VAN (AA) - Van'da etkili olan kar nedeniyle yem bulmakta güçlük çeken yabani hayvanlar için doğaya yem bırakıldı. 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 14. Bölge Müdürlüğü ekipleri, kış koşullarında doğada yiyecek bulmakta güçlük çeken yabani hayvanlara yönelik çalışma yaptı.

 Yaklaşık 250 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan ve Türkiye'nin önemli sulak alanlarından İpekyolu ilçesindeki Erçek Gölü havzasında belirlenen alanlara ekiplerce yem bırakıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 14. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, yaptığı açıklamada, yaban hayvanlarının kış mevsiminden olumsuz etkilenmemesi için 7 ton ekmek, ot, sakatat ve yem stokladıklarını anlattı.

Bölgede kışın etkisini artık iyice hissettirdiğini anlatan Başyiğit, şöyle dedi:

"Yaban hayvanlarına kendi doğal ortamlarına yem bırakıyoruz. Yaklaşık 7 ton civarında yem stoğumuz vardı. Özellikle yaban hayvanlarının bulunduğu yerlere bunları bırakıyoruz. Bugün yemleme çalışması yaptığımız yer ülkemizin sayılı sulak alanlarından biri. Biz soğuk hava ve buzlanmanın yoğun olduğu bu yere yem desteği verme ihtiyacı hissettik. Çalışmalarımızı kış ayları boyunca ihtiyaç duyulması halinde sürdüreceğiz." 

Başyiğit, bölgede yaban hayatının korunmasına yönelik, yemleme çalışmasına katkı sunan vatandaşlara teşekkür etti.